Blog info

Kristella

Blog main content

Mida juulis aias teha?

Suvi on tore aeg, mil võtta aeg maha ning puhata. Siiski ei tohi selle kõrvalt unarusse jätta oma aeda, kus juulikuus tegelikult väga palju tegemist on. Olgu Sinu koduaeda kaunistamas värvilised ilutaimed, kopsakas muru või saagikas marja- ja köögiviljaaed – need kõik vajavad omajagu tähelepanu ning hoolt, seda eriti suve keskel.

Nüüd räägimegi veidi lähemalt põhilistest näpunäidetest, mida juulikuus oma aeda hooldades meeles tasub pidada. Kui aga sellisest kokkuvõtlikkust ülevaatest väheks jääb, tasub kohale tulla Gardesti, kus meie spetsialistid suurima rõõmuga kõikidele aiatöödega seonduvatele küsimustele vastavad.

Ilutaimede hooldus suvel

Roosid

Kindlasti tuleks juulis eriti teravalt tähelepanu alla võtta roosid. Eemaldada tuleb närbunud õied ning pidevalt kontrollida, et lehetäid taimedele elama ei asuks. Meie eelmise blogipostituse teemaks oligi rooside istutamine ja hooldamine, seega kui Sinu aias on kasvamas roosid, tasub sellest kindlasti sealt lähemalt lugeda.

Püsililled

Püsillili tuleb kuiva ilma puhul hoolega kasta, kui nad on kõrgekasvulised, siis ka toestada. Kõikide püsikute närbunud õisikud tuleks eemaldada, mulda kobestada ning hoolikalt peenraid rohida. Pidevalt tuleks jälgida püsikute ja põõsaste võrsete latvu, et sinna ei tekiks lehetäikolooniaid. Esimesed varakult avastatud üksikud täid on kõige lihtsam sõrmega laiaks litsuda või veejoaga minema uhtuda.

Suvelilled

Närbunud õied tuleb loomulikult eemaldada ka suvelilledel, et need jaksaksid kauem õitseda. Kõiki kevadel istutatud taimi tuleks juulis eriti hoolsalt kasta – muld võiks nende all pidevalt mõnusalt niiske olla. Väetada ja kasta tuleks ka kõiki ampleid ning lillekaste.

Sibullilled

Sibullillede sibulad tuleks juulikuus üles võtta, et need enne sügist muldapanekut kuivama panna. Eriti tuleks seda teha kollaseks muutunud või poolkuivanud lehtedega sibullilledel. Pärast paarinädalast kuivamist tuleks sibulad puhastada ning sorteerida.

Taimede paljundamine

Juulikuu saabumisega on kätte jõudnud ka aeg taimede paljundamiseks. Püsilillede puhul tuleks tabada õige hetk, mil võsed pole veel liiga rohtsed ega puitunud. Muide, püsikuid ja põõsaid võib paljundada ka varrepistikutega. Tuleks arvestada, et juurdumiseks kulub umbes 4 nädalat ning peenrale tuleks pistikuid panna pigem hõredamalt, kasvuhoonesse aga pigem tihedamalt, sest kasvuhoonesse pandud taimed tuleks nagunii suve lõpus peenrale ümber istutada.

Muru hooldamine

Juulis taimede kasvukiirus väheneb ning seetõttu tuleks ka muru niita harvem – seda eriti soojemate ilmadega. Suure kuumaga tuleks aga niitmine üldse lõpetada või seda teha kõrgemalt, samuti tuleks kohe pärast niitmist ka muru kasta. Kui on aga soovi külvata uut muru, on selleks sobiv aeg juuli lõpp.

Suvised tegevused marjaaias

Paljude suvelemmikuteks on maasikad ning juulis tuleks maasikataimedelt ära noppida mädanenud ning hallitanud marjad, et terved marjad nendest kannatada ei saaks. Kuna käes on maasikate korjamise aeg, tuleks sellega küllaltki hoolas olla, sest kui ilmad on liiga niisked, võivad marjad läbi vettida ning hallitama minna, kui aga ilmad on liiga kõrvetavad, võivad marjad liigselt ära kuivada ja enda hea maitse kaotada.

Pärast korjamist tuleks aga eemaldada kõik võsundväädid ja vanad lehed. Tähtsaks nipiks on see, et taimi tuleb edasi kasta ka pärast marjade eemaldamist, nii lood head eeldused, et marjasaak ka järgmisel aastal hea oleks. Kõikide marjade puhul on ka oluline nende kaitsmine lindude eest – seda võib teha kas võrkudega, värviliste tsellofaaniribade riputamisega saagi juurde.

Köögiviljataimede eest hoolitsemine

Kurgitaimed

Kõige olulisem on enda köögiviljaaeda kasta – eriti palju vajavad vett kurgid. Neid tasub kasta pigem hommikuti ning mitte jääkülma veega, vaid pigem leigemaga. Kastmisel on tähtis jälgida, et kurgitaimed õhtuks kuivaks saaksid. Unustada ei tasu ka kurkide väetamist, mida võiks heal saagiaastal teha kaks-kolm korda, ka pärast kurkide korjamist.

Tomatitaimed

Tomatitel tuleb hoolikalt eemalda külgvõsud ja vältida taimede liiga lopsakat kasvu, sest nii valmib saak kiiremini. Selle jaoks on aga oluline vältida kasvuhoone ülekuumenemist, kuid samas tasub ka jälgida, et temperatuur liiga madalale ei langeks. Õite viljastumisele ei aita ka kaasa liigne niiskus või kuivus – vastavalt ilmaoludele tuleb leida sobiv tasakaal. Tomatite tolmlemisele aitab kaasa ka õisikute kerge raputamine, mida tasub teha iga kord, kui aeda või kasvuhoonesse asja on.

Kõrvitsad

Kõrvitsatel tuleks juulis ära näpistada pikaksveninud peavõrse latv, sest see muudab ka kõrvalharud viljakamaks. Samuti vajavad äranäpistamist  sibulate ning küüslaukude õisikuvarred, sest muidu taimed lihtsalt edasi ei kasva. Juuli keskpaigas tuleks kindlasti lõpetada ka sibulapeenral mulla kobestamine, et taimed saaksid säilitusaineid koguma hakata.

Kapsad

Kapsad on enda arenguga juulis alles poole peal ning vajavad veel hoolsat kastmist ja väetist. Kapsataimed tuleb kahjurite eest kaitsmiseks liblikate lendlemise ajaks looriga katta ning keerata lillkapsaõisikutele üks leht päikese eest kaitsmiseks peale. Kapsaste kahjureid saab eemale peletada erinevate pritsidega, kuid aitavad ka mitmed kodused vahendid – salvei, piparmünt, till, samuti erinevad leotised raudrohust.

Viljapuude hooldus

Suvel tuleb viljapuudel eemaldada vesivõsud ning liiga pikad võrsed, see soodustab õiepungade teket. Samuti tuleks vaadata, et puul ei oleks liiga palju võrast risti kasvavaid ja konkureerivaid noori võrseid. Noorte puude puhul tuleb harvendamisel olla hoolas, sest muidu võivad oksad ülemäärasest raskusest murduma hakata. Viljapuudel küpsevat saaki tuleks kaitsta ka võrkude või teiste linnupeletusvahenditega.

Muud aiatööd juulis

  • Väetamine – Juulis tuleks lõpetada aiamaal suure lämmastikusisaldusega väetiste kasutamine. Kasutusele tuleks võtta hoopis kergemad suvised väetised.
  • Toataimed – Aia kõrval ei tohi unarusse jätta ka toataimi, mida tuleb suvisel ajal korralikult kasta ning väetada. Samuti tuleb jälgida, et kuum keskpäevane päike neile aknalaual liiga ei teeks.
  • Ronitaimede puhul tuleks kärpida võrseid, mis ennast seinast liiga kaugele jäävad. Sellisel juhul võivad tugevad tuuleiilid võrse enda haardesse võtta ning niimoodi kogu taime seina küljest lahti tõmmata.
  • Praegu on õige aeg koguda ja kuivatada kõikvõimalikke lõhna-, ravim- ja maitsetaimi – kummel, aed-liivatee, naistepuna, nõges, iisop, meliss, basiilik jpt. Muide, ilusaid õisi tasub ka jääkuubikutesse külmutada.

————————————————————————————————————————-

Seega on aiandussõprade jaoks kiired ajad ning tegevusi on isegi rohkem, kui ära jõuaks teha. Gardestis on müügil suur hulk töövahendeid, millega paljusid aiatöid lihtsama vaevaga ära saab teha ning loomulikult jagame kohapeal ka kõikvõimalikkue nõuandeid ning aitame välja valida just kõige sobivamad abivahendid. Loomulikult ei tasu aga töö ja hooldamise kõrvalt unustada kogu selle ilu nautimist ja jagamist.

Nüüd aga kähku välja oma aeda nautima ja taimi hooldama!