Blog info

Kristella

Blog main content

Sügisesed tegevused aias

Sügisel, kui loodus hakkab end ette valmistama talvitumiseks ning ilmad muutuvad päev-päevalt jahedamaks, on just paras aeg, et korrastada oma koduaed ja nautida seeläbi viimaseid sooje ilmasid õues. Sügis on paljude rohenäppude meelisaeg, sest nüüd on aeg nautida kõike seda, mis kevadel külvatud sai, rääkimata neist kaunitest värvidest, mida loodus meie silmadele pakub. Sügisesi tegevusi koduaias jagub igale pereliikmele – sobivalt riidesse ja näpud mulda!

Rikasta oma köögiviljade ja taimepeenrad multšiga

Multš on ideaalne katte ja täitematerjal, mis rikastab mulla tekstuuri ja struktuuri. Lisaks aitab multšikiht vältida sademetest tekitatud lompide teket peenardes ja mulla ärauhtumist. Hea ja kvaliteetne multš on orgaaniliste ainete allikas. Samuti vähendab mutši kasutamine umbrohu hulka ja meelitab oma lõhnaga ligi mitmeid kasureid ning peletab kahjureid. Näiteks aiapidaja sõbrad vihmaussid lausa armastavad multšiga rikastatud pinnast. Sõltuvalt taimede liikidest ja peenrast võiks multši kattekiht olla 4-10 cm paksune.

Multš on lisaks kõikidele kasulikele omadustele ka äärmiselt efektne ning ideaalne dekoratiivkatteks. Gardest keskusest on võimalik saada väga erinevas värvispektris mutši. Rikasta oma koduaeda musta, erkpunase, oranži või lausa kuldse kattega.

 

Gardest spetsialistid soovitavad:

 • Männikoore multš (50L) 4.99€
 • Puukoore multš Estmulch kuldne (50L) 7.50€
 • Dekoratiivkate Kekkilä garden antiikpunane (45L) 9.29€

Korrasta ja planeeri oma aiakujundust

Sügisel on just õige aeg, et kavandada oma aia väljanägemist. Korrasta peenrad, harvenda puhmastaimi ning kaeva välja üheaastased või oma eluaja ületanud taimed. Raja kauneid roosipeenraid ning istuta püsililli. Peale sooja suve on muld soe ja taim jõuab enne öökülma parajalt juurduda, et rõõmustada Sind juba varakevadel. Kindlasti tuleks aga vältida seemnest arenevate taimede istutamist. Kuna ees ootab külm periood, siis ei jõua seeme piisavalt idaneda ning taim lihtsalt hukkub.

Seevastu on täpselt paras aeg sibullillede istutamiseks. Sobivad on näiteks hüatsindid (Hyacinthus), kirgaslilled (Chionodoxa), krookused (Crocus), lumikellukesed (Galanthus), nartsissid (Narcissus), siniliiliad ja tulbid (Tulipa). Liikide valikul pea kindlasti nõu spetsialistiga. Tuleb arvestada, et näiteks enamik tulpe vajab rikkalikuks õitsemiseks sibulate ülesvõtmist, kuivatamist, puhastamist, tütarsibulate eemaldamist ja sügisel taas muldapanekut. Seega ära istuta neid selle jaoks ebamugavasse kohta. Kevadel tärkavad sibullilled loodusega samas rütmis ning hakkavad maapinna sulades juba varakult koduaeda rõõmustama.

 

Kuidas valida aias kohta, kuhu istutada esimesena tärkavad õied?

 • Vaata oma aeda hindava pilguga ja mõtle, kust sulas lumi kõige esimesena ära ning kuhu jäi kauemaks? Istutamiseks vali just need kohad aias, kust lumi kõige varem ära sulab.
 • Pea aru, kus on need kohad Sinu aias, kus käid kõige rohkem ja kus tahaks, et pilk peatuks? Näiteks kui oled päeval tööl ja veedad aias peamiselt aega õhtul, siis vali istutamiseks need kohad kus kevadõhtud on kõige soojemad ja mõnusamad.
 • Vaatle oma koduaeda ka eemalt ja tee kindlaks kohad, mis paistavad esimestena silma tänavalt möödujatele ja on külalistele Su kodu visiitkaardiks.

Sibullillede hooldus

Peale esimest jahedat ööd, kaeva üles külmatundlikud daaliamugulad ja säilita neid ületalve jahedas, kuivas ning pimedas kohas. Kui tippsibulad on närtsinud, lõika närbunud osad ära ja võta sibulad üles. Sibulad kuivata soojas, kuivas ning päikeselises kohas umbes kümme päeva. Seejärel säilita neid jahedas, pimedas ja kuivas kohas. Kevade hakul istuta taas sibulad maha ning naudi, kuidas koduaed suve lähenedes värvidega täitub.

Nipp: Hoolas aednik märgib igal aastal taimede asukohad plaanile või kaardile, et vältida nende kogemata üleskaevamist sügisel ja järgmisel kevadel.

 

Aeg saagikoristuseks ja aiamaa ettevalmistuseks järgmiseks aastaks

Sügis on see aeg aastas, kus saad nautida kõike, mis oma käega mulda külvatud. Tomatid, kurgid, salatilised, kapsad, sibulad ja laugulised, kabatšokid, kartulid ja maitsetaimed. Rääkimata koduaia imemagusatest ploomidest ning õuntest. Säilitamiseks mõeldud puuviljad tuleb aegsasti kokku korjata, juba enne täisküpsuse saavutamist. Jahedas ning pimedas keskkonnas saabub täisküpsus hiljem ning viljad säilivad kauem värsketena. Maitsetaimi nagu näiteks piparmünt ning till nopi karpidesse ning säilita sügavkülmas. Nii on külmal ajal hea valmistada värsket piparmünditeed ning maitsestada jõulupraadi värske tilliga.

Peale saagikoristust kaeva pind aiamaal korralikult läbi, kobesta, korja kokku suuremad kivid ja oksad ning rikasta muld kompostiga. See valmistab maa ette enne talve, et vältida aiakahjurite ja seenhaiguste levikut järgmise aasta kultuuridele. Vagude tegemine jäta kevadesse, et pinnas saaks korralikult hapniku ja toitainetega rikastuda.

Väeta

Nii nagu vajavad köögi- ja juurviljad aiamaal väetamist, vajavad toitaineid ka kõik muud taimed. Sügis on pinnase rikastamiseks ning väetamiseks sobivaim aeg. Lillepeenrad, lehtpuud ja -põõsad, viljapuud ning marjapõõsad vajavad sügisväetist juba augusti lõpus. Väetis soodustab taimeosade puitumist ja soodustab talveks varuainete moodustumist, tänu millele on puud-põõsad, püsikud ja muru talvekülmale ning haigustele vastupidavamad. Ühtlasi valmistab sügisväetis taimed ette järgmise aasta õitsemiseks ja saagi moodustamiseks. Kui taimed on varasemalt väetatud pikatoimelise Osmocote väetisega, siis enamasti need taimed lisaks sügisväetist ei vaja. Kui mitte, siis tasuks kindlasti kõik pinnad ja taimed sobiva toitaineseguga üle käia.

Gardest spetsialistid soovitavad:

 • Orgaaniline aia sügisväetis BIO (8L) 8.49€
 • Sibullillede istutusväetis Baltic Agro (1KG) 5.49€
 • Sügisene okaspuuväetis (7,5KG) 8.99€
 • Sügisene aiaväetis Baltic Agro (7,5KG) 12.49€
 • Sügisene muruväetis Baltic Agro (15KG) 17.99€

Sügisväetis peaks kindlasti sisaldama fosforit ja kaaliumi. Fosfor tugevdab kudesid, tänu millele paraneb talvekindlus. Fosfor kiirendab ka viljade valmimist. Kaalium soodustab suhkrute ladestumist ning suurendab külmakindlust, tänu kaaliumile muutuvad rakuseinad tugevamaks ning taim on vastupidavam. Nii fosfor kui kaalium soodustavad õiealgete moodustumist. Sügisväetised sisaldavad ka taimedele olulisi mikroelemente. Seevastu aga lämmastikku sügisene väetis sisaldada ei tohiks, kui siis väga vähesel määral. Kuna lämmastik soodustab kasvu, siis koed ei puitu korralikult ja muutuvad külmaõrnaks. Suve lõpul antud lämmastik aeglustab viljade valmimist.

Korrasta muruplats ning mõtted

Kui loodus mattub värvide alla ning punase-kollase-oranži kirjulised lehed hakkavad puudelt langema, on õige aeg otsida välja reha ja minna õue “mõtteid puhastama”. Sügisene lehekoristus on ideaalne, et kuulata looduse hääli ning veeta aega iseenda seltsis. Riisutud lehed aga kogu kokku ja komposteeri, sellest saab järgmiseks aastaks ideaalne mullaväetis. Jälgi, et lehed ei jääks liiga kauaks tiiki ligunema ega murule vedelema. Mädanevaid lehti on hiljem veekogu põhjast palju tülikam kätte saada, niiskel murul aga soodustavad need seenhaiguste levikut. Peale lehekoristust väeta muruplats, et rikastada pinnas kasulike omadustega. Nii on muru järgmisel aastal tihedam, vastupidavam ning igasugu parasiittaimedest puhtam.

 

Erakordselt sooja ja päikeselise suve korral nagu näiteks sel aastal, võib murupinnal olla mõningad tühjad laigud või kuivanud kohad. Need paigad väeta ning vajadusel külva uut muruseemet. Paljad laigud on kevadeks kadunud ning väetamine aitab tõrjuda umbrohu ja sammalde levikut murus.

Korrasta oma aiatööriistad ja -tehnika

Nii, nagu puhastame ja pakime sügisel ära oma suveriided, tee seda ka oma aiatarvikutega. Kühvlid, kõplad ja labidad desifitseeri ja puhasta. Noad, tangid, käärid jms lõikeriistad terita, õlita ja hoiusta selliselt, et lõiketerad omavahel kokku ei puutuks. Ära unusta hooldamast ka mootoriga ja elektrilisi tarvikuid nagu muruniidukit, trimmerit, hekilõikurit ning kastmisvahendeid. Kevade hakul, kui neid taas vajad, on nad koheselt töökorras. Korrapäraselt hooldatud vahendid teenivad Sind oluliselt kauem.

Too talveks aiandus tuppa

Kuni talve hakuni saad oma aiale ja rõdukastidele anda värvi öökülmadeni õitsevate taimedega. Sobilikud on näiteks dekoratiivkapsad, väiksed okastaimed, igihaljad taimed, lehtdekoratiivsed püsililled ja krüsanteemid. Dekoratiivkapsad hakkavad ilutsema alles sügiskülmade saabudes. Kerge külma mõjul tõuseb esile intensiivne värv tema säbru-roosilistel lehtedel ning pakub seeläbi rohkelt silmailu kargesse päeva. Lisaks taluvad dekoratiivkapsad väga hästi sügisesi vihmahooge ja öökülmasid.

Üheks eriliseimaks külmakindlaks taimeliigiks on eerika, kes pakub soodsal talvel õite ilu oktoobrist kuni isegi aprilli kuuni, kui temperatuurid ei lange alla -17 ⁰C. Eerika kasvab 15-20 cm kõrguse vaibataolise tiheda kattega kääbuspõõsana. See okkakujuliste lehtede ja kellukjate õitega taimeliigi perekond ühendab endas umbkaudselt 600 liiki. Meelepärase ja sobiva taime leiab endale iga värvi ja kasvukuju austaja.

 

Gardest spetsialistid soovitavad:

 • Kanarbik Red Pimperrnel P11 1.99€
 • Kanarbik läbimõõduga 12cm 1.49€
 • Eerika punane P11 2.99€

Kui aga maapind külmub ning väline temperatuur ei ole enam sobilik aiandushobiga tegelemiseks, siis too see endaga tuppa. Istuta pottides ja kastides sibulaid ja muid maitsetaimi ning ürte. Samuti võib pottidesse pista ka porgandi, kaalika või peedi otsad, et aknalauale dekoratiivset rohelust lisada. Lisaks suurepärasele maitsele toidus, annavad need kodusele interjöörile värske rohelise väljanägemise ja lõhna. Samuti on sügise hakk sobivaks ajaks, et alustada jõulutähe ja -kaktuste õitsemise ettevalmistustega jõuludeks. Meie aiandusspetsialistid jagavad Sulle huvi korral rõõmuga kasulikke nippe ja nõuandeid.

Et aiandus on äärmiselt huvitav ning mõnus hobi, siis ei lakka see tegevus mistahes aastaajal. Jälgida, kuidas kodus areneb toataim koos Sinuga ning looduses kasvavad sibulast lilled ja seemnetest mullas saavad liigid, on äärmiselt rahuldust pakkuv ning kaunis.