Blog info

marika

Blog main content

Robotniiduk? Jah, see võib sobida ka sulle!

Robotniidukid ei ole enam harv nähtus meie aedades. Sarnaselt lähiriikide Soome ja Rootsiga on ka Eesti inimesed robotniidukid avastanud ning kasutajate hulk kasvab iga aastaga.

Robotniiduk töötab täiesti teisel põhi mõttel kui traditsiooniline muruniiduk, lõigates muru mitu korda nädalas, kuid korraga vaid mõne millimeetri. Selline lõikemeetod tagab, et muru on alati niidetud ning kuna robotniiduk liigub mööda muru juhusliku mustri järgi, siis ei jäta kerge masin murule jälgi.

Vähesed niidujäägid langevad väetisena murusse, tagades ilusa vaibasarnase samblata muru. Robotniidukid töötavad oluliselt vaiksemalt kui bensiinimootoriga niidukid, mis teeb võimalikuks masina töötamise ka öisel ajal. Kasutatav akutehnoloogia muudab niiduki ülalpidamise soodsaks, sest elektrikulu suve jooksul on vaid mõni euro.

Samas tuleb arvestada, et akud ei ole päris igavesed ning vahetus tuleks teha umbes 3–5 aasta tagant.

Sobilikud aiad

Üldjuhul tulevad robotniidukid toime igasugustes aedades, kuid mõne nüansiga tuleks siiski arvestada. Esimene ja peamine parameeter niiduki valimisel on maksimaalne tööala, sest robotniidukite suutlikkus on piiritletud maksimaalse niidetava ala suurusega. Olenevalt masinast võib see Gardena puhul olla nii 250 m2 kui 1600 m2. Lisaks vaata üle aias olevad kalded. Gardena robotniidukid tulevad toime 25–35% kallakutega.

Probleemiks ei ole ebatasane murupind, sest suured vedavad rattad tulevad sellisel pinnal liikumisega kenasti toime. Kindlasti tuleks vältida teravaid/sügavaid auke ning need eelnevalt pinnasega täita. Soovitatav on hoida niidetav ala puhas ning koguda sealt kokku mahakukkunud puuviljad, oksad, käbid ja murule jäänud laste mänguasjad. Need ei kahjusta tõenäoliselt robotniidukit, kuid vähendavad selle jõudlust, lühendavad lõiketerade kasutusiga ning põhjustavad ebavajalikku peatumist.

Muru kasvab paremini, kui seda liiga tihti ei pügata, seega kui niidetav ala on väiksem kui masina maksimaalne suutlikkus, lühenda niiduki tööaega taimeriga. Võid lasta masinal puhata kindlatel aegadel või päevadel, just nagu ise soovid.

Robotniiduki paigaldamine

Robotniiduki puhul on peamiseks eelduseks iseseisev töötamine. Iseseisvalt orienteeruda aga robot ei oska ning niitmisala tuleb tema jaoks määrata piirdekaabliga, milles liigub tuvastussignaal. Piirdekaabel kinnita maapinnale plastklambritega või süvista kaabel mulda umbes 5 cm sügavusele. Piiratud ala sees liigub robotniiduk juhusliku mustri järgi.

Tasasel pinnal ning võimalusel päikese ees kaitstud niiduki laadimisjaamale sobivas kohas on vajalik elektriühendus. Robotniiduki valimisel tutvu niiduki tootjaga, uuri järelhoolduse ja klienditoe kohta ning tee selgeks, kui lihtne või keeruline on masinat ise paigaldada. Võrdle tooteomadusi ja leia oma aeda kõige sobilikum robotniiduk.