Blog info

marika

Blog main content

Tomatitaimede istutamine kasvuhoonesse ja nipid rõdul kasvatamiseks

Eesti kliimas õnnestub tomatitaimede edukas kasvatamine vaid taimede ettekasvatamise teel. Kuna tomatitaim tahab kasvuajal palju valgust, siis toas ettekasvatamisel peaks taimed asetama valgesse kohta, näiteks aknalauale. Taimi on soovitatav igapäev pöörata valguse poole, et taimed kasvaks ilusad ja sirged ning ei veniks välja. Samuti võib taimede ettekasvatusel kasutada taimelampe lisavalguse andmiseks. Suureks väljavenimise põhjuseks ongi piisava valguse puudus, kuid venimise taga võib olla ka liigse lämmastikuga väetamine.

Enne kui hakata tomatitaimi välja istutama, peaks neid eelnevalt välitingimustes karastama. Soovitatav on viia taimed kasvuhoonesse ja lasta neil harjuda sealse temperatuuriga 2-3 päeva enne istutust. Kindlasti peaks jälgima ka mulla temperatuuri – tomatitaime istutusel võiks see olla vähemalt +15 kraadi. Tomatitaimi võib julgelt istutada tavapärasest sügavamale ning kindlasti kasta nii juurepalli kui ka istutusauku enne taime istutamist.

Sobiv taimede vahe istutusel võiks olla vähemalt 50 cm, siis jääb taimedele piisavalt ruumi kasvamiseks ja ka õhuliikumiseks. Õhutus on taimedele väga oluline, sest kui taimed on liiga tihedalt kokku istutatud jääb nende vahele palju niiskust ja selle tagajärjel tekivad erinevad seenhaigused (lehemädanik, jahukaste). Et liigniiskust vältida, peaks sooja ilma korral kindlasti avama kasvuhoone uksed ja tuulutusavad. Kui taimed on istutatud, siis kastmisel tuleks kindlasti jälgida, et kastmine toimuks hommikupoolsel ajal, õhtupoolsel kastmisel jääb liigniiskus kasvuhoonesse ja taimedel on oht haigestuda.

Tomateid võib hakata väetama juba ettekasvatusel. Ka pisikesed taimed vajavad väetist. Hästi sobivad selleks looduslikku päritolu väetised näiteks biohuumusega – nendega pole ohtu taime üle väetada. Looduslikku päritolu väetised sobivad kasutamiseks terve kasvuperioodi vältel. Peale istutust vajab tomat rohkelt lämmastikku (kanakaka graanul) õienuppude ja õitsemise alguseni. Viljade moodustumise ja saagikande perioodi ajal vajab tomat hulgaliselt kaaliumi ja mikroelemente. Kasvuperioodi ajal võib tomatile anda täisväetist 1x nädalas. Väetamisel jälgida taime latvasid, mille järgi saab aru, kas taim saab piisavalt lämmastikku. Kui taimelatv kaardub on tegu lämmastikuga üleväetamisega ja sel juhul ei tohiks taimele enam lämmastikuga väetist anda. Kindlasti anda viljakandeajal kaaliumväetist, see hoiab ära taimelehtede kolletumise ja viljadele plekkide tekkimise.

Kasvude näpistamisega peaks alustama juba suhteliselt varakult. Mida vähem on taimel kasve, seda paremini saab ta kätte valgust ja õhuliikumine taimede vahel on parem. Kasve võiks eemaldada vähemalt 1x nädalas. Haiguste vältimiseks on soovitatav kasvud eemaldada murdmise abil. Kasvude eemaldamisega tekib taimede vahele küllalt valgust, et õied saaksid viljastuda ja saagikus oleks suurem. Latvade kärpimine on individuaalne, see sõltub kasvuhoone kõrgusest ja kasvatusmeetoditest. Üldjuhul kärbitakse latvu kõrgetel sortidel.

Poest seemneid valides jälgida kuidas on pakendile taime kõrgus märgitud:
Determinantne – madala kasvuviisiga
Indeterminantne – kõrge kasvuviisiga, latv piiramatu kasvuga

Tomaite rõdul kasvatamiseks, on kõige lihtsam valida madalamat sorti tomatid, mis sobivad potis kasvatamiseks. Näiteks  “Vilma”, “Aztek”, “Venus”. Ettekasvatus ja väetamine rõdutaimedel toimub sarnaselt nagu kasvuhoone tomatite puhul. Öökülmade möödumisel saate tomatitaime potiga rõdule jätta, kuid kui peakski olema öökülma oht, pole potitomatit keeruline rõdult tuppa tõsta. Poelettidel on müügil ka kasvuhooneid, mida on hea rõdul kasutada ja mis sobivad ka kõrgete sortide kasvatamiseks.