Blogi info

Blogi peamine osa

Millele tuleks mõelda seemneid valides?

Toome välja mõned olulised punktid, mis tuleks enne seemnete külvamist läbi mõelda:

 1. Millised on Sinu vajadused ja soovid taimede kasvatamiseks (kas taimed lähevad rõdule, kasvuhoonesse, milline valgus jne)?
 2. Kuidas tagada taime seemnetele sobivad idanemistingimused – temperatuur, niiskus, valgus, külvisügavus ja -tihedus?
 3. Milline on taime idanemiskiirus ja kui kaua aega võtab istutusvalmis taime kasvatamine?

Gardestis on seemnete osakonnas seemned jagatud 4 peamisesse gruppi:

 1. maitse- ja ravimtaimed,
 2. köögiviljad,
 3. üheaastased suvelilled,
 4. püsikud.

See muudab ka seemnete valimise lihtsaks. Esmalt tulekski läbi mõelda, milliseid seemneid on soov leida – kas tahta rohkem tarbeaeda või iluaeda, suvist salati- või lõikelillepeenart, või hoopis monokroomset peenart? Gardestis leiab ka väga põnevaid valmis seemnesegusid, mis teevad peenra rajamise lihtsaks ja mugavaks.

Teine oluline tegur, millele mõelda on, kas tegemist on ettekasvatamist vajava seemnega või võib kohe seemned kasvukohale külvata. Millal on õige aeg külvata? Kui sügavale ja millise tihedusega? Kui taime oleks vaja ette kasvatada, kas kodus on selleks piisav valgus või tuleks soetada ka kasvulamp? Samas näiteks otse avamaale külvatavad seemned võivad idanemise ajal või järgselt vajada kattelooriga öökülmade vastu kaitsmist.

Kui kiiresti on oodata seemnete tärkamist? Kas neid on tarvis seejärel pikeerida ja enne püsikasvukohale istutamist suuremasse potti ümber istutada? Selleks, et seemned ja taimed aja jooksul segamini ei läheks, on hea kasutada taime etikette.

Kuidas lugeda seemnepaki infot?

Enamik informatsiooni on tavaliselt seemnepakil olemas. Erinevatel firmadel on erinev disain, seega teinekord võtab info otsimine veidi aega. Toome näitena välja tomatiseemne paki. Esimesena näeb kohe paki esiküljelt tomati värvuse, suhtelise suuruse, kuju ja samuti on sordinimi esimesel poolel kirjas. Lisaks on välja toodud üldiselt ka pakendaja firma. Teisel poolel otsi esmalt üles eestikeelne tekst.

Esimene asi, millele tuleks mõelda tomati puhul, on see, kas on soov kasvatada kasvuhoone tomatit või rõdu/aknalaua taime. Näiteks indeterminantne seemne on selline, millel tipp tuleb suve lõpu poole ära näpistada ja sort sobib suurepäraselt kasvuhoonesse. Determinantne tomat lõpetab mõne õiekobara järel kasvu, nende hulgast eriti väikesekasvulised sordid, millede lõppsuurus ongi keskmiselt 25-30cm sobib ideaalselt kasvatamiseks aknalaual/rõdukastis. Tavaliselt on ka välja toodud saagiperioodi orienteeruv aeg (juulist oktoobrini/juulist septembrini näitepakenditel), ülal toodud ettevõtte pakenditel on see välja toodud nii sõnaliselt kui kui ka pildiikoonina pakendi allreas. Lisaks on pakendil märgitud vilja keskmine suurus ning viimasena on toodud midagi, mis seda sorti võrreldes teistega kõige rohkem iseloomustab.

Oluline informatsioon pakendil:

 1. Soovituslik külvamiseaeg – mõlemal sordil märtsist aprillini (III-IV)
 2. Soovituslik ümberistutuse aeg sordil ‘Tigerella’ mai-juuni, ‘Maskotka’ seemnel aprillist juunini. Pildilt on näha, et esimene sort on soovitatud istutada kasvuhoonesse ning teine ei vaja kasvuhoonet.
 3. Taimede soovituslik vahekaugus – taimede vahe reas 45cm, ridade vahe 70cm. ‘Masotkal’ puudub, sest on nähtud ette üksiku taimena potis/konteineris kasvatamiseks (kusjuures eelnevalt tekstis on välja toodud soovitusliku konteineri suurus).
 4. Saagikoristuse aeg. Näiteks ‘Tigerellal’ on lisaks veel märgitud, et sobib hästi nii sissetegemiseks kui ka toidu sisse.

Lisaks on mõnikord pakendil märgitud ka ühe g seemnete kogus, et oleks võimalik arvestada, mitu seemet on pakendis. Samas teinekord on välja toodud pakis olevate seemnete arv (enamasti suuremate seemnete puhul). Väiksemate seemnete puhul on üldiselt kirjas mitu grammi seemneid pakend sisaldab.

Kindlasti tuleks tähelepanu pöörata ka säilivusajale. Seemnete idanemisprotsent (ehk mitu seemet koguhulgast idaneb) väheneb, mida kauem aega on möödunud seemne koristushetkest.

Milliseid abivahendeid valida, kui on soov alustada seemnete külvamisega?

Kõige suurema ettekasvatustarvikute valiku leiab muidugi Gardesti keskusest, aga alati saab tellida mugavalt ka meie e-poest:

Valgus ja temperatuur

Etiketid

Külvianõud

Minikasvuhooned

Substraat

Muud vahendid

Hüdropoonika

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega