Blogi info

Blogi peamine osa

Oktoobrikuu sobib ideaalselt elupuuheki istutamiseks!

Elupuuheki istutamiseks ei ole üldse hilja, vastupidi, praegu on isegi just parim aeg. Toome välja paar selgitust, miks tasub praegu veel selle peale mõelda:

 • Üldiselt on niiskust rohkem kui kevadel ja suvel, mistõttu on maapind niiskem ja kastmismure väiksem.
 • Istutamise ajal ja selle järgselt on õhutemperatuurid jahedamad, mis omakorda vähendab niiskuse aurustumist ning vähendab kastmisvajadust.
 • Juurdumine sõltub ilmastikust, kuid püsivate külmadeni on oktoobris veel vähemalt 2 nädalat aega, seega istik jõuab ilusasti juurduda.
 • Istutades nüüd, järgneb puhkeperiood, mitte põuane suvi.

Toome välja ka mõned soovitused elupuude istutamiseks: 

 1. Istutusauk tuleks kaevata 2-3 korda suurem mullapallist.
 2. Paljude taimede istutamisel hekina võib kaevata ka kraavi, see lihtsustab istutamist.
 3. Pärast seda tuleks kasta mullapall korralikult vette (isegi leotada vees) ning samuti tuleks auku valada vett.
 4. Lisaks soovitame pealmise viljaka kihi segada okaspuu-/kompostmullaga ning alumist väheviljakat savikat kihti pigem vähem kasutada.
 5. Juure ümbriskangast ei ole soovitatav eemaldada, sest see võib vigastada taime juuri ning mullapall võib hoopiski laiali laguneda. Kanga pärast pole vaja muretseda, sest see kõduneb mullas aja jooksul ilusti ära.
 6. Istutamisel tuleks jätta taime juurekael mullapinnaga samale kõrgusele ja peale istutamist tuleks vajutada muld korralikult kinni.
 7. Väga hea oleks, kui ümber taime saaks moodustada kastmiseks mullavalli.
 8. Istutusjärgselt tuleks taimi kasta vähemalt sama suure koguse veega kui suur oli mullapall.
 9. Sõltuvalt sademete hulgast soovitame kasta keskmiselt kord kuni kaks korda nädalas ning seda tuleks teha korralikult, et niiskus jõuaks juure all olevatesse kihtidesse.
 10. Istutusaegselt või -järgselt võib ka paigaldada varjutuskanga toed ning enne lume tulekut varjutuskanga, juhul kui ei ole soovi selle paigaldamist jätta jaanuarikuusse.

Gardest keskuse valikust leiab nii sorte ‘Smaragd’ kui ka ‘Brabant’

Sordikirjeldused:

‘Smaragd’ on kompaktse püramiidja võraga ja hoiab hästi vormi ka ilma lõikamata. 15. aasta vanuse puu kõrgus on 2-3m ja laiust 0,5-0,8m; hiljem võib kasvada 3-4(8) m kõrguseks ja 1-1,8(3) m laiuseks. Suurepärane soolo- ja rühmataim koduaedades ning haljasalal, sobib ka hekiks. Aastane juurdekasv on tavaliselt 20-30cm.

 • Tihedama heki saamiseks istutatakse 2-3 taime/jm, hõredama heki saab istutades 1,5-2 taime/jm ja vabakujulise heki puhul istutatakse 1 taim/jm või hõredamalt. Heki kaugus aiapiirdest võiks olla vähemalt 70-80cm.
 • Noorte taimede korral on kasulik veebruaris-märtsis kuni maapinna sulamiseni varakevadise päikese eest varjutada. Põuatundlik, kastmine on eriti oluline esimese 5 istutusjärgse aasta jooksul. Eelistab parasniisket viljakat mulda.

‘Brabant’ on tiheda koonusja võraga ja sageli moodustab mitu latva. Kiiremakasvulisem (25-35cm aastas) ning tihedam kui ‘Smaragd’. Lõikamata puu on 15. aastaselt 3-5m kõrge ning 1-1,5m lai, hiljem kasvab 6-10 kuni isegi 20m kõrguseks ja 2-3m laiuseks.

 • Tavaliselt kasvatatakse seda sorti tiheda hekina. Tihedama pöetud heki saamiseks istutatakse reas vahekaugusega 30-50cm või kahes reas vaheldumisi 50cm vahekaugusega reas. Sobib ka soolo- ja grupitaimena ning vabakujulise hekina kus vahekaugus on hõredam.
 • Põuakartlik. Kasta korralikult, eriti tähelepanelik olla esimese 5 aasta jooksul. Kasutada üksikult ja rühmadena. Esimestel aastatel päikesekahjustuse oht – vajalik varjutuskangaga varjutamine veebruarist maapinna sulamiseni.

Muuda enda aed veelgi hubasemaks elupuuhekiga, sest praegu on selle istutamiseks igati õige aeg, sest hinnad algavad al 3,90€/tk .

 

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega

Helista tasuta infoliinile