Blogi info

Blogi peamine osa

Krüsanteemid, kanarbikud, eerikad ja teised sügisekuulutajad

Suve jooksul põua ja augusti lõpu vihmade ja tuulte poolt räsitud suvelilli on nüüd õige aeg asendada juba sügisemate taimedega. Levinumad värvilaigud sügiseses aiavaasis on kindlasti krüsanteemid ja kanarbikud. Ideaalne kaaslane neile on harjumuspärane püsik helmikpööris. Tema suured värvilised lehed on tegelikult igihaljad ning püsivad aiavaasis dekoratiivsed terve sügise ja esimese osa talvest, tihti kuni kevadeni. Teine taim, mida üllatuslikult õues seades annab kasutada on alpikann. Samuti püsib jahedate ilmadega aiavaasis pikalt kaunis lumeroos.

Mõnusa halli tausta värvilisematele taimedele seades annavad nii padipõõsas kui vilt-ristirohi ehk viltleht. Viltleht on dekoratiivne tavaliselt kuni püsivate tugevate külmadeni, padipõõsas püsib dekoratiivne kevadeni. Üle potiserva sobivad rippuma ronitatar ja luuderohi, mis mõlemad on sügisel pikalt dekoratiivsed ka miinuskraadide saabudes. Tihti kuni tugevate külmadeni püsivad dekoratiivsed ka ilukapsad. Samuti püsib aiavaasis pikalt ja annab värvi ilupaprika. Sügisseadele kõrgust annavad erinevad kõrrelised ja okaspuud. Lisaks külmaõrnematele küpressidele ja ebaküpressidele võib kompositsioonis kasutada ka talvekindlaid liike, nagu kuused, elupuud, kadakad. Soolotaimena sobivad ideaalselt erineva kujuga pügatud pukspuud.

Kanarbikulised

Kanarbik kasvab looduslikult mitmel pool Eestis ning sobib ideaalselt rodopeenrasse, sest vajab happelist mulda. Sügisel kalmistule, konteinerisse, rõdukasti jm istutades pole mulla happesus eriti oluline, sest külmad tulevad tavaliselt enne peale kui vähene happesus mõju avaldada jõuab. Kanarbik püsib dekoratiivne kuni kevadeni.

Eerika õied on suuremad ja dekoratiivsemad kui kanarbikuõied. Sügisel istutatud eerikad võtab külm ära juba poole talve peal, kuid nad püsivad enamasti siiski dekoratiivsed kuni kevadeni. Sarnaselt kanarbikule eelistavad happelist mulda, aga hooajalisel kasvatamisel võib kasutada tavalist lillemulda. Värd-eerika ja punane eerika võivad sobivate tingimuste korral meil ka talvituda. Mõnikord kasutatakse eerika õite taimele kinnitamiseks juukselakki, sellega pihustamisel kleepuvad õied varre külge ning ei varise sealt.

Kukemari on sarnaselt kanarbikule Eestis looduslikult kasvav liik, mis on igihaljas ja püsib sügisseades talve jooksul dekoratiivne.

Püharbik on sarnaselt eerikale võrdlemisi külmaõrn, hapupeenrasse istutatult võib pehmema talve üle elada. Sügiseses aiavaasis püsib pikalt dekoratiivne.

Talihaljadel on dekoratiivsed värvilised viljad. Lamava talihalja marjad ei ole küll mürgised, kuid enne marja söömist tasub järele uurida kas ja mil viisil neid tarvitada tuleks. Lamav talihali on hapulembene pinnakattetaim, mis võib näiteks rodopeenras kasvatades olla talvekindel. Konteineris kasvatamisel püsib kevadeni dekoratiivne ja võib pehmema talve üle elada. Teravatipuline talihali on külmaõrnem.

Skimmia ja puismailane

Jaapani skimmia on igihaljas taim, mis püsib sügisel ja talvel kaua dekoratiivne. Punased õienupud püsivad terve talve ning õisikud avanevad kevadel. Sobib nii hooajaliselt kasvatamiseks, kui püsikupeenrasse. Püsikuna kasvatades tuleks istutada varju või poolvarju hea drenaažiga huumusrikkasse happelisse mulda ning varjutada varakevadise päikese eest. Soovitav oleks kasutada ka talvekatet. Sarnaselt skimmiale püsib talvel pikalt igihaljas ka puismailane. Ta on aiavaasis ka talvel dekoratiivne, kuid üldjuhul kevadeni ei ela. Kui tahta puismailast ka järgmisel aastal kasvatada on teda soovitav talvitada jahedas (ligi 10°C) ja valges ruumis.

Need on vaid mõned taimed, mida sügisel aiavaasis võiks kasutada, tutvu meie hooajataimede valikuga lähemalt Gardesti e-poes või tule valima kauplusesse kohapeale!

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega