Blogi info

Blogi peamine osa

Suvine viljapuude lõikus ning selleks sobilikud töövahendid

Ehkki tavapäraseks viljapuude lõikamise ajaks peetakse varakevadet, on üha rohkem hakatud soovitama suvist lõikust kui täiendust kevadisele. Kui kevadtalvine lõikus ergutab oksakasvu, siis suvine piirab edasist võrsete teket ja kasvu ning soodustab viljapungade teket. Võimaluse korral võiks viljapuude lõikused kavandada igal aastal nii kevadeks kui ka suveks, et tagada puude noorenemine-taastumine ning saagi järjepidevus parimal moel.

Suvist lõikust alustatakse niipea, kui noored võrsed on 5-10 cm pikkused. Liigse kasvu mahasurumiseks tehakse lõikamine isegi kohe pärast lehtede täiskasvamist. Suvise lõikuse aeg on üldjuhul juulis-augustis. Kasvu alguses (sõltuvalt ilmast ja kasvuoludest kuni juuli keskpaigani) on võrsed nii pehmed, et tulevad ära tõmmates ja seetõttu võivad puudelt varakult ära võetud võrsete asemel uued kasvatada. See on ka põhjuseks, miks seda tööd oleks kõige õigem teha juuli või augustikuu teisel poolel, kuid siis on kindlasti juba abivahendina vaja kääre kasutada.

Marjapõõsaid võib hakata lõikama juba suvel pärast saagikoristust, sest nii saavad taimed järgmisel kevadel parima kasvuhoo.

Kvaliteetse lõikustulemuse saavutamiseks ja oma (käte) tervise säästmiseks on oluline valida head tööriistad. Teiste kaubanduses olevate tootjate seast on aiandusagronoom Väino Eskla katsetanud ka Bahco, Finlandi ning Centroinstumendi oksakääre-saage.

Väino Eskla poolt soovitatud töövahendid viljapuude lõikuseks:

  1. Viljapuude lõikamiseks on parimad vaheliti ehk liugteradega käärid. Alasi-tüüpi käärid muljuvad veidi oksa koort ja seepärast neid ei soovita. Üsna käepärasteks on osutunud pöörleva käepidemega ja reguleeritava haardeulatusega oksakäärid.
  2. Tihedate torkivate põõsaste ja käeulatusest kõrgemal asuvate okste lõikamiseks on sobilikud pikad kahekäekäärid, kuna lühemate kääridega ei pääse alati oksarägastikus igale poole ligi. Selleks tuleks valida võimalikult kitsaste teradega käärid. Sama nõue kehtib ka saagide kohta.
  3. Vanade kõrgete puude puhul on probleemiks ladvapoolse võra välispiiril olevate okste eemaldamine. Ronides on neile liiga ohtlik ligi minna ning redeliga on tihedate okste vahel keeruline turnida. Selleks otstarbeks sobivad ladvakäärid või kõrglõikur. Kuna nende jõud hakkab peale vaid teatud jämeduseni (enamasti kuni 32mm), oleks järgmiseks abiliseks ridvasaag.
  4. Kui puulõikusega on vaja tegeleda pidevalt, siis säästavad aega ja tervist akutööriistad. Väino Eskla on ise katsetanud Bahco seljakott-tüüpi akuga oksakääre, mis teevad pikka aega tõhusat tööd.

Lõikustööde puhul on tähtis ka ohutus. Ideaalis võiksid töövahendid (käärid, saed, noad, määre) olla näiteks vöökotiga või muul moel ohutult ja lihtsalt kättesaadavad. See muudab taaskord viljapuude hooldamise ja lõikamise võimalikult ohutuks ja mugavaks.

*Postitus valmis koostöös Toolmarketing OÜ-ga. Sisuartikli autor on aiandusagronoom Väino Eskla.

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega