Blogi info

Blogi peamine osa

Toapalmid ja nende hooldamine

Lopsakas palm tekitab toas tõeliselt õdusa troopika tunde. Lisaks on palmid üsna vähe hooldust vajavad taimed, seega ideaalsed ka algajatele taimefännidele. Tule uudistama Gardest keskusesse, kust leiad endale sobiva suuruse ja välimusega palme: valikust leiab pisemaid palme, aga ka suuremaid peaaegu kahemeetriseid palme.

Millised on enamlevinud toapalmid?

Ideaalselt talveaeda sobivad palmid:

Millist valgust ja temperatuuri palmid vajavad?

Kõige tavalisemad palmid taluvad aastaringselt ühtlast toasoojust. Võimalusel eelistaks talvist jahedust saribuspalm (8-16°C), samuti vitspalm. Soojemat (18-25°C) taluvad paremini areekapalm, kuldviljakpalm, mägipalm, kookospalm, kalasabapalm ja kentiapalm.

Enamikke palme saab edukalt kasvatada talveaias ning suvel võib taimed viia aeda varjulisse paika või hoopiski terrassile. Nii nagu enamik teisi toataimi, ei talu ka palmid tuuletõmbust, järske temperatuurikõikumisi ning küttekeha vahetut lähedust. Kõrgemate temperatuuride ja kuiva õhu käes kipuvad peenikeste lehtede tipud kuivama, kuid see on pigem iluviga ning taime üldisele kasvule probleeme ei tekita.

Lisaks armastavad palmid võimalikult valget kasvukohta, kuid mitte otsest päikest, kusjuures mägipalm talub alusmetsa taimena enim varju.. Kevadsuvise pärastlõunase otsepäikese suhtes on eriti tundlik laia lehepinnaga saribuspalm. Kõige rohkem vajavad valgust ning kasvavad isegi järjepideva harjutamise järel otsese päikese käes kanaari ja laose datlipalm.

Ühtlase kasvu saavutamiseks on kasulik palme aja jooksul pöörata nii, et uus leht oleks valguse poole. Pimedatel sügis- ja talvekuudel on praktiline anda palmidele vähemalt mõned tunnid lisavalgust.

Palmide kastmine

Palmide kastmisel on soovituslik kasutada pehmet toasooja vett. Kevadsuvisel aktiivse kasvuga perioodil kastetakse palme vastavalt vajadusele keskmiselt 1-2 korda nädalas. Substraat peaks kasvukordade vahel tahenema, kuid mitte päris läbi kuivama. Talvel tuleb kasta harvem ja vähem ning kindlasti tuleb järgida seda, et substraat kastmiskordade vahel taheneks.

Datlipalmid ja saribuspalmid ei tohi mingil tingimusel täiesti läbi kuivada, teised liigid taluvad üldiselt kerget läbikuivamist. Kuivas ja kuumas (25°C ja üle) toas ning suvel võib kastmisjärgselt mõneks ajaks vesi alusele/ümbrispotti jääda. Muul ajal tuleks siiski üleliigne kastmisvesi ära valada.

Praktiline tegevus on kindlasti ka lehtede pesemine ning suvel ka taimede duši alla viimine. Seebiveega lehtede pesemine aitab ennetada ning tõrjuda kahjureid. Kui palm kuivab kiiresti või on tarvis lühiajaliselt kodust ära minna, aitavad piisava niiskuse tagada kastmispallid.

Palmide väetamine

Palmid on võrdlemisi aeglase kasvuga ning ei vaja seetõttu tihedat väetamist. Kevadsuvisel kiirema kasvu perioodil on soovitatav taimi keskmiselt väetada 1-3 korda kuus lehtdekoratiivsete toataimede väetisega või spetsiaalse palmiväetisega. Pimedatel talvekuudel väetada ei tohiks.

Milline substraat tuleks palmidele valida?

Palmide ümberistutamisel tuleks kasutada sõmerat ja vett hästi läbilaskvat perliiti, jämedat liiva ja/või kookoskoore tükikesi sisaldavat substraadisegu. Vanu juuri võiks veidi harutada, eriti kui nad on väga tugevalt keerdu kasvanud. Väiksemat palmi võib ümberistutada igal kevadel, suuremat harvem.

Väga suured palmid istutatakse tavaliselt suurde potti või kasti, mis on põrandal ratastega alusel, et liigutamine oleks lihtsam. Tähtis on see, et palm istutatakse samale kõrgusele kui ta oli varem, mitte sügavamale. Enamasti sobivad palmidele paremini sügavamad ja kitsamad potid, sest tavaolukorras kasvavad juured pigem sügavuti kui laiusesse. Pärast istutamist tuleks kasta substraat korralikult läbi.

Gardest keskuses ootavad Sind kogemustega aednikud, kes aitavad leida Sinu koju just selle kõige õigema taime! Tule meile aeda veetma, sest suurima valiku toataimi leiab keskusest kohapealt.

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega