Blogi info

Blogi peamine osa

Viljapuude aed on avatud!

Sellel aastal leiab Gardestist veelgi suurema valiku erinevaid viljapuid!

Õuealalt leiab mitmeid populaarseid sorte nagu õunapuud ‘Liivi Kuldrenett’, ‘Martsipan’, ‘Sügisdessert’, pirnipuu ‘Pepi’, ploomipuud ‘Victoria’, ‘Ave’, kirsipuud ‘Meelika’, ‘Mupi’, ‘Arthur’ ja palju teisi.

Konteineristikuid võib küll istutada kogu hooaja vältel, kuid külmaõrnemaid viljapuid nagu maguskirsipuu, pirni- ja ploomipuu on soovitatav istutada kevadel. Sellisel puhul jõuavad nad tugevamalt juurduda ja end talveks ette valmistada. Varakult istutades on ka kõige rohkem lootust juba sel suvel esimesi vilju maitsta!

Kuidas valida viljapuu istikuid?

  1. Millised on leibkonna vajadused ja soovid? Mis liiki viljad pereliikmetele meeldivad? Õunad, pirnid, ploomid, kirsid? Midagi muud? Hapukam või magusam maitse? Lauavili või sissetegemiseks? Mis ajal saaki soovite? Suvel või sügisel valmiv saak või soovite ka vilju talvel säilitada?
  2. Kas sort vajab tolmuandjaks kõrvale teist sorti? Õunapuud on väga head isetolmlejad, samuti enamik pirnipuid, ploomi- ja kirsipuud aga vajavad tihti tolmuandjaks kõrvale. Detailsemat infot saab meie aednikelt kaupluses kohapeal. Kindlasti tuleks olla hoolikam selles osas näiteks ploomi- ja kirsipuud valides.
  3. Kas aias on liigile sobivad tingimused? Kui ei, siis kas neid on võimalik luua? Õunapuudel vajavad sügavamat huumuskihti, vähemalt 50-60cm. Parim muld on õhurikas, viljakas ja parasniiske. luuviljalised aluselisemat mulda. Pirnipuude juured ulatuvad veel sügavamale ning nende istutuskoha huumuskiht võiks olla sügavam. Ploomipuude jaoks on oluline, et oleks piisav niiskus. Maguskirsipuudele sobiv kasvukoht on vastupidi kuivemapoolne – kobe, liiva- ja kruusasegune, viljakas. Kõigile luuviljalistele, aga eelkõige hapukirsipuudele on oluline, et muld oleks aluseline. Madala pH-ga mulda võib segada lubiaineid. Viljapuudele ei sobi raske ja liigniiske muld, mille labidasügavusel on tihke ja vettpidav savikas kiht. Samuti ei sobi hästi kõrge põhjavee tasemega kasvukoht (meeter kuni poolteist). Õhukese huumuskihi korral on kasulik aeda mulda juurde tuua ning moodustada iga puu jaoks eraldi ümar kõrgpeenar.
  4. Milline on istiku kvaliteet? Pookekoht peaks olema korralikult kokkukasvanud ning ilma nähtavate vigastusteta. Samuti viljapuu koor peaks olema kahjustuste ja vigastusteta. Puud, mille oksad paiknevad võras ühtlaselt, on hiljem lihtsam kujundada.

Viljapuuaia stardikomplekti võiks kuuluda näiteks õuntest suvi-sügissort ‘Liivi Kuldrenett’ või ‘Kasper’; pirnidest varajane, saagikas, maitsev sügispirn ‘Pepi’, kirssidest ‘Meelika’, ploomidest edukad isetolmlejad ‘Victoria’, ‘Ave’, ‘Edinburgh’. Viimased on omavahel head tolmuandjad. Väiksemasse aeda sobib ideaalselt sammasõunapuu, mis on kompaktse ja aeglase kasvuga. Seda võib ka otse lillepeenrasse istutada.

Õunapuud

Sammasõunapuud

Pirnipuud

Ploomipuud

Hapu-kirsipuud

Magus-kirsipuud

Täieliku viljapuude ja marjakultuuride valikuga saad tutvuda e-poes. Samuti ootame Sind Gardesti välimüüki, mis on väga avar, et tagada ohutu ostlemine!

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega

Helista tasuta infoliinile