Blogi info

Blogi peamine osa

Kuidas valida ja hooldada jõulutähte?

Erksavärviliste lehtedega jõulutäht ehk kaunis piimalill (Euphorbia pulcherrima) kaunistab Sinu kodu pühade ajal. Värvivalikus on punaste, roosade, kreemjate, kirjude kõrglehtedega sorte.

Millele pöörata tähelepanu jõulutähe valikul?

  1. Taime valides tuleks tähelepanu pöörata kirjude lehtede keskel olevatele väikestele kollastele õitele: pungas ja värskelt avanenud õitega taim säilitab oma ilu kauem.
  2. Ettevaatlik tuleks olla ka taime käsitlemisega, vigastada saanud kohad eritavad piimmahla, mis võib tekitada nahaärritust.
  3. Jõulutäht on temperatuuritundlik, selleks kasuta poest koju transpordil taime ümber olevat kilepakendit ja pakenda paberisse või papp-kasti.

Milline kasvukeskkond sobib jõulutähele?

Hea hooldusega kestab jõulutähe ilu 2-3 kuud. Ideaalne kasvukoht on valge ning temperatuuridel 16-18°C. Vältida tuuletõmbust ja küttekeha lähedust. Kasta mõõdukalt (mitte ligumärjaks), lasta kastmiskordade vahel substraadil taheneda, kuid mitte täielikult kuivada. Soovitavalt kasutada pehmet leiget (käesooja) vett ja kasta altpoolt, hoidmaks ära varremädaniku ohtu. Alusele või ümbrispotti jääv üleliigne vesi tuleks kindlasti ära valada. Taime lehed ei talu märgumist. Optimaalse õhuniiskuse tagamiseks võib kasutada niiskuskandikut (kividega täidetud alusel vesi, mis on allpool poti alumist piiri).

Kuidas tuleks jõulutähte hooldada?

Taime õitsemise ajal väetama ei pea, kasvu ergutamine vähendab õitseaega. Samas, toitainete vaesesse turbasse istutatud taimedele mõjub positiivselt 2-3 nädala tagant väetamine. Kasutada kaktustele ja sukulentidele mõeldud mikroelementiderikast väetist.

Mis võivad olla põhjused, et jõulutäht ei püsi ilus?

Taime lehtede kiire kolletumise ja varisemise põhjuseks on tavaliselt tuuletõmbus, järsk keskkonna vahetus, temperatuuri suured kõikumised ja vale kastmisrežiim. Kui taim on ülekastetud (vettimiseni) tuleks teda mõnda aega mitte kasta ja lasta mullal kuivada. Uuesti alustada kastmisega alles siis, kui muld on kuiv.

Taime õitsemine lõpeb tavaliselt jaanuaris-veebruaris, kui erksad kõrglehed pudenevad ja muutuvad roheliseks. Ta langetab lehti ja võib päris raagu jääda, siis tuleks vähendada kastmist. Lisavalguse tagamisel (ca 12 tundi valgusperioodi) jäävad enamus lehti taime külge. Järgneb umbes 2-3 nädalane puhkeperiood, misjärel taim alustab taas kasvamist. Kevad-suvisest jõulutähe hooldusest kirjutan pikemalt mõnes tulevases blogipostituses.

Tutvu jõulutähtede valikuga meie e-poes või tule kohapeale! Valik on väga lai ning julgeme väita, et igaüks leiab endale sobiva suuruse ja värviga jõulutähe!