Loe Gardest jõuluajakirja SIIT!

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Logi sisse

Logi sisse

Logi sisse

Pole kontot? Loo siit

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Loo konto

Loo konto

Loo konto

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Rohkem infot sinu kohta

Blogi info

Blogi peamine osa

Millised maitsetaimed on sellel aastal trendikad?

Kui kevad juba südames, aga õues endiselt lumi, jää ning maapind on külmunud, siis on ideaalne aeg ette võtta maitsetaimede kasvatamine toa aknalaual, et kevade tunnet toas tekitada.

Järgnevalt toome välja mõned põnevamad taimed, mida Gardest keskuse maitsetaimede laualt võib leida ning mis ideaalselt sobivad toas kasvatamiseks. Lisaks praktilisusele on maitsetaimed ka väga kaunid sisustuselemendid!

Rosmariin

Ideaalne taim, mida saab kasutada erinevates roogades ja mis püüab ka niisama pilke! Oluline on välja tuua, et soojas toas vajab rosmariin kindlasti taimelampi. Jahedamas ruumis (6-15°C) saab taim edukalt hakkama ka aknalaual ning jahedas ruumis talvitudes võib rosmariin isegi jaanuaris-veebruaris ka õitseda. Mida madalam on temperatuur, seda rikkalikumalt võib taim õitsema hakata.

Kui istutada rosmariin aeda, siis aias eelistab see maitsetaim hea drenaažiga huumusrikast aiamulda, mis sisaldab jämedat liiva/kruusa ning päikeselist kasvukohta. Lõuna-Eestis võiks pinda kord paari aasta tagant ka lubjata, sest rosmariin eelistab neutraalset pinnast. Põuase ja kuuma ilmaga vajab rosmariin korralikku kastmist.

Augusti lõpus võib taas rosmariini potti istutada ja kütteta kasvuhoonesse vihmavarju viia. Mida jahedamas ruumis taimi talvitada, seda hiljem võib nad tuppa tuua. Kuna rosmariin ümberistutust väga hästi ei talu, siis võib suvel taime koos potiga õue viia või maasse kaevata.

Tähklavendel

Kuhu istutada tähklavendel? Aias eelistab see taim hea drenaažiga lahjat aiamulda, mis sisaldab jämedat liiva/kruusa ning päikeselist kasvukohta. Samuti meeldib sellele taimele aluseline muld, Lõuna-Eestis on kasulik regulaarne lupjamine. Kasvukoht peaks olema tuulevaikne ning lume puudumisel on soovituslik kasutada talvekatet.

Kui on soov tähklavendlit kasutada toataimena, siis vajab ta võimalikult palju valgust ning peaks iga päev vähemalt 3-4 tundi otsese päikese käes olema. See taim sobib samuti ideaalselt taimelambi all kasvatamiseks. Kastmiste vahepeal peaks substraat kuivada saama, samas tuleb jälgida seda, et ei oleks liiga pikka kuivust, mis võib omakorda põhjustada lehtede kolletumise. Mida rohkem valgust ja soojust, seda tihedamini vajab taim kastmist. Soovituslikult võiks temperatuur olla alla 20°C, öösel jahedam. Talvel minimaalselt 7-8°C.

Rohemünt

Rohemünt nagu teisedki mündid on suurepärane aiataim. See maistetaim eelistab huumusrikast, parasniisket mulda ja poolvarju. Päikeselises kasvukohas on soovituslik rohemünti põuasel ajal kasta. Selle taime puhul on oluline välja tuua ka see, et rohemünt annab palju juurevõsusid, seega on seda taime soovituslik kasvatada teistest taimedest veidi eraldi või aiavaasis.

Toataimena eelistab münt valget kasvukohta ning hea drenaažiga substraati. Sobib ka veevaasis näiteks hüdropoonikas kasvatamiseks. Aknalaual on tuleks jälgida seda, et taime saaks regulaarselt keeratud, muidu kasvab taim valguse poole viltu. Otsene päike võib taime kõrvetada, seega parem on valge hajusvalgus. Varjulisemas kasvukohas on soovituslik kasutada taimelampi. Kastmise puhul on oluline jälgida seda, et kasta tuleks alles siis, kui pindmine kiht on kuiv. Substraat võiks olla pidevalt kergelt niiske, aga mitte kunagi ligumärg. Temperatuur võiks olla ca 20°C, öisel ajal 12-15°C.

Vaata ka: piparmünt, õunmünt ja müntide seemned.

Sidrunmeliss

Väga populaarne ja armastatud taim. Aias sobivad melissile mündi perekonnale sarnased kasvutingimused: tuulevarjuline, päikeseline kuni poolvarjuline kasvukoht, hea drenaažiga ja huumusrikas parasniiske muld. Sobib aiavaasis kasvatamiseks.

Toas kasvatades võiks meliss saada vähemalt 4-5 tundi otsest päikesepaistet. Taimelambi all võiks valgustatud perioodi pikkus olla ca 10 tundi. Meliss on nn pikapäevataim ehk kui valgust on 12 tundi ja rohkem, siis hakkab taim õitsema ja seemneid valmistama. Substraadiks sobib sidrunmelissile tavaline hea drenaažiga toalillemuld. Sellele taimele meeldib kergelt niiske muld, liiga pikalt kuiv muld võib kahjustada juuri.  Taime tuleks kasta selliselt, et pindmine kiht oleks sõrme sügavuselt kuiv, mitte ligumärg. Temperatuuri suhtes eelistab taim jahedamat ruumi, soovituslikult 20°C ringis, vältida tuleks kuumal aknalaual kasvatamist. Sidrunmeliss sobib samuti hästi hüdropoonikas kasvatamiseks.

Aedsalvei

Aedsalvei kasvab aias edukalt poolvarjulises kasvukohas. Talle meeldib hea drenaažiga kuivemapoolsem ja pigem nõrgalt happeline muld (pH 6,5). Salvei on võrdlemisi külmaõrn, seega on soovituslik kerge talvine kate. Näiteks võib taime ka koos potiga jahedasse tuppa, kasvuhoonesse, keldrisse talvituma tuua. Kevadtalvel võib lume kiire sulamise tagajärjel vajada salvei kerget varjutamist ereda päikese eest. Üldiselt on salveu meie aedades lühiajaline püsik, optimaalne eluiga 4-5 aastat. Lisaks on oluline välja tuua, et sort ‘Tricolor’ on üldiselt külmaõrnem liik.

Toas kasvatades vajab aedalvei võimalikult palju valgust, kuid ka siin võib kevadine päraslõunane otsepäike lehti kõrvetada. Üldiselt armastab taim vähemalt 5-6 tundi otsest päikesevalgust või taimelambi all kasvatamist. Samuti võiks salvei kasvupaik olla võimalikult jahe (15-21°C). Kastmisega tasub olla ettevaatlik, et substraat ei oleks kunagi ligumärg.

Karulauk

Kasvata enda koduaias karulauku, millest saab pärast valmistada imemaitsvaid sööke! Karulauk kasvab aias edukalt varjulisemas paigas suurte puude all. Karulauk armastab niisket ja huumusrikast mulda. Juulis, pärast õitsemist, lehed kolletuvad ja hävivad ning siis ei hooli see taim enam ei kastmisest ega ka valgusest. Samas karulauk toataimeks hästi ei sobi. Potitaimena soetatud lauku tasuks hoida võimalikult jahedas ning valges paigas, kuni lumi on sulanud ja maa pehme, et saaks taime aeda istutada.

Laia valiku muid maitsetaimi ja ürte leiad meie e-poest ning keskusest kohapeal. Tutvu ka meie maitsetaimede seemnete valikuga.

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega