Loe Gardest jõuluajakirja SIIT!

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Logi sisse

Logi sisse

Logi sisse

Pole kontot? Loo siit

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Loo konto

Loo konto

Loo konto

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Rohkem infot sinu kohta

Blogi info

Blogi peamine osa

Seitse kaunist püsikut

Aias kasvavaid mitmeaastaseid taimi kutsutakse püsikuteks. Soodsate tingimuste korral võivad need taimed oma püsikasvukohal kasvada aastakümneid. Tavaliselt muutuvad püsikud istutamisjärgsetel aastatel aina ilusamaks. Püsikupeenra rajamisel tuleks lähtuda taime kasvusuurusest, et neid ei saaks liiga tihedalt. Enamik püsikuid tuleks iga 5-10 aasta järel noorendada, kaevates nad välja ning jagades puhmiku väiksemateks osadeks. Küllusliku lilleilu saavutamiseks võiks peenar olla vähemalt paar meetrise läbimõõduga.

Enne taimede istutamist tuleks ala võimalikult umbrohuvabaks saada. Püsiumbrohtude nagu naat, võilill, orashein, osi  korral oleks hea, kui peenraala saaks eelnevalt sügavalt läbi kaevata ning kõik märgatud juured eemaldada. 1-aastaste umbrohtude vähendamiseks on abi peenra multšimisest, kusjuures multšikihti võiks iga paari aasta järel uuendada. Soovi korral on umbrohtude hävitamisel abiks ka umbrohutõrje vahendid. Vähemviljakat mulda võib rikastada komposti ja kõdusõnnikuga. Enne, kui püsililled õitsema hakkavad, on väga head kaaslased püsikupeenras sibulilled, mis tärkavad ja õitsevad kevadel, kui püsikud alles maa sees jõudu koguvad.

Järgnevalt toome välja seitse püsikut, mis on just praegu, suve teisel pooles imekaunid.

1. Tähklavendel

Populaarne püsik, mis sobib ideaalselt roosipeenrasse. Lisaks saab lavendlist rajada ka väga ilusa kääbusheki. Samuti sobib see taim hästi kiviktaimlasse ja kallastikupeenrasse või ka näiteks maasikapeenrasse. Kasvukohana eelistab kergema mullaga ümbritsevast pisut kõrgemat paika. Ei talu talvist liigniiskust ja seisvat vett. Lavendlid kuuluvad kindlasti eestlaste lemmiktaimede hulka, mis iga aastaga on muutunud populaarsemaks.

2. Aed-leeklill

Aed-leeklillesid ehk aedflokse on väga paljude erinevate värvitoonide ja kõrgusega sorte. Need taimed õitsevad rikkalikult päikeselises kasvukohas, varjulisemas vähem. Lumevaese talve korral on soovitav kerge talvekate. Viis, kuus ja enam aastaid ühel kohal kasvanud puhmas võib muutuda liiga tihedaks ja ei õitse enam, sellisel juhul oleks hea need taimed üles kaevata, jagada ja uuesti istutada. Kõrgemaid sorte on kasulik toestada. Hõredam istutus ja põuaajal kastmine aitavad ennetada jahukastet. Kiviktaimlasse sobivad ideaalselt kompaktsed nõeljalehine ehk padjand-leeklill ja Douglasi leeklill.

3. Siilkübar

Lillakaspunaste õitega punane siilkübar on hästi tuntud teesegudes ja toidulisandites kasutatav ravimtaim. Kaubanduses on saadaval väga suur valik sorte: valgeid, rohelisi, kirjusid, täidisõielisi. Siilkübarad on enamasti kõrgemad taimed ning eelistavad päikeselist kasvukohta. Üldiselt on need taimed vähenõudlikud, mis tihti õitsevad suve teisest poolest kuni külmadeni. Väga hästi meeldivad siilkübara õied liblikatele, kimalastele ja teistele kasurputukatele.

4. Heleenium

Peamiselt kollastes, oranžides ja punastes toonides heleeniumid on justkui väike päike aias.  Kasvukoha suhtes vähenõudlikud taimed, mis saavad hakkama ka poolvarjus, kuid päikeselises paigas õitsevad rikkalikumalt. Pikema põua korral on soovitav taimi kasta. Õitseb suve keskpaigast sügisel külmadeni. Väga hästi sobivad kokku erinevates õietoonides heleeniumipuhmikud. Väga kõrged sordid võivad vajada toestamist. Kompaktsemaid sorte sobib kasvatada ka aiavaasis. Hea lõikelill, kimalaste, liblikate ja teiste tolmeldajate meelislill.

5. Päevaliilia

Päevaliiliad õitsevad terve suve ja nagu nimigi ütleb, õitseb üks õis ühe päeva. Päikese käes õierohkem, talub ka poolvarju. Värvivalikus on peamiselt kollased, roosad ja punased toonid, aga leidub ka tumedaid, peaaegu mustade õitega sorte, lisaks ka täidisõielisi sorte. Peenart rajades tuleks arvestada, et aastatega kasvab päevaliilia puhmik suuremaks. Ei pea olema tingimata peenras, sobib edukalt soolotaimena või väikese grupina murulapile. Kasulik on puhmikut jagada vähemalt iga 7-10 aasta järel. Sügisel istutatud taimi võiks kergelt katta, eriti lumevaesel talvel.

6. Helmikpööris

Dekoratiivsete lehtedega madalakasvuline taim. Head taustataimed õitsejatele ning erksamate lehevärvidega sordid kontrastiks tavapärasele rohelisele taimestikule. Ideaalsed servataimed, efektsed on erinevate lehevärvidega gruppide laigud. Helmikud leiavad oma koha nii tavapärases püsikupeenras kui kiviktaimlas, kasvukoha suhtes vähenõudlikud, päike kuni vari. Helmikpöörised on ka head konteinertaimed, sobides nii suve- kui sügisseadetesse, püsivad kuni suuremate külmadeni ilusad (lehed püsivad igihaljad kuni -15°C). Õied sobivad kuivatamiseks ja lõikelilleks ning lehti saab kasutada ka kimpudes.

7. Hosta

Helmikpööriste kõrval teine peamine lehtdekoratiivne taim aias on hosta. Sortide valik on lai, leidub väga erineva lehekuju ja suurusega sorte, siiski on lehed peamiselt erinevates rohelistes toonides, või valgekirjud. See taim eelistab pigem poolvarju ja saab hästi hakkama varjus. Kompaktsemad sordid sobivad ka konteinertaimeks. Kui aias on tigusid ja nälkjaid, siis on suve teiseks pooleks hostade lehed augulised. Sellisel juhul tasub kasutada erinevaid püüniseid või tõrjevahendeid.

Ootame Sind Baltimaade suurimasse kodu- ja aianduskeskusesse Gardest, kust leiab alati kõige laiema valiku lilli! Lisaks on augustikuus meil kõik püsikud vähemalt 30% soodsamad, tutvu valikuga e-poes või tule Gardest keskusesse kohapeale valima!

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega