Loe Gardest jõuluajakirja SIIT!

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Logi sisse

Logi sisse

Logi sisse

Pole kontot? Loo siit

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Loo konto

Loo konto

Loo konto

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Rohkem infot sinu kohta

Blogi info

Blogi peamine osa

Millised aiatööd vajavad septembrikuus tegemist?

Sügis on märkamatult kätte jõudnud ja on aeg viimased aiatööd enne külma perioodi ära teha. Siin on nimekiri kõige olulisematest aiatöödest, mis tuleks kindlasti septembris ära teha, et siis kevadel mõnusasti uuele aiahooajale vastu astuda.

1. Taimede sügisväetamine

Kuigi kasvuhooaja lõpu väetamist nimetatakse sügisväetamiseks, on sellega kõige õigem alustada juba juuli lõpus-augustis ning viimane väetamine teha septembris. Kasutatakse vähese lämmastikusisaldusega või lämmastikuvabasid väetisi. Tihti kannavad sobivad pakendid nimetust sügisene väetis.

Sügisväetis aitab taimedel paremini talvituda ning kevadeks ettevalmistuda. Väetise doseerimisel on praktiline järgida pakendil antud soovitusi. Soovitusliku väetusnormi võib anda taimedele korraga või mitmes osas. Näiteks roose soovitatakse väetada 2/3 normist augusti keskel ja 1/3 normist septembri alguses. Viljapuudele ja marjakultuuridele on hea anda sügisväetist kohe peale saagi koristamist, et järgmise aasta saak tuleks parem.

Murutaimed kasvavad ja omastavad väetist üldiselt teistest kauem, seega kui muru on roheline ja kasvab veel oktoobris, võib seda ka siis väetada. Muru sügiseses väetises on tavaliselt sees väike lämmastikukogus.

Suvelilledele võib anda suvelilleväetist kuni kasvu lõpuni, siis püsivad nad võimalikult kaua dekoratiivsed. Kui suvised lilled augusti lõpus-septembris asendada krüsanteemide, kanarbike, eerikate, puismailaste ja teiste sügislilledega, siis võib ka neid kuni öökülmade saabumiseni kasta nõrga väetislahusega.

Saadaval on erineval kujul väetisi: granuleeritud, vees lahustuv ehk kastmisväetis ja maheväetis. Multšitud taimede korral on vajalik multšikihi eemaldamine väetusalast. Kastmisväetisega jõuab väetis kõige kiiremini taime juurteni, seega on hiljaks jäänud väetamise korral parem kasutada kastmisväetist. Ka granuleeritud väetisega väetamise järel on soovituslik kasta, et väetise lahustumine toimuks kiiremini.

2. Ära unusta kastmist!

Kuigi sügis võib olla vihmane, tasub siiski kontrollida, kas veehulk on piisav või vajavad taimed lisakastmist. Mõnikord võib pärast vihmasadu kontrolliks mulda kaevata, sest siis on näha, kui sügavale vesi tegelikult jõudis. Eriti oluline on konteinertaimede kastmine.

3. Taimede istutamine

Septembrikuu on parim aeg viljapuude, marjapõõsaste, okaspuude ja lehtpuude istutamiseks, samuti ka püsikupeenra uuendamiseks. Siis saabuvad müüki ka mullapalliga okaspuud, mis tuleks esimesel võimalusel mulda istutada.

Ilmade jahenedes alustatakse kevadel õitsevate sibullillede istutamisega. Kõige esimesena pannakse maha nartsissisibulad, mis vajavad juurdumiseks veidi soojemaid (10-15°C) temperatuure. Mõnikord alustatakse juba augusti lõpus, aga sellise pika ja sooja sügise korral nagu tänavu, on nartsisside istutamiseks sobiv aeg septembris.

Kui ilmad on piisavalt jahedad, siis septembri lõpus, aga pigem oktoobri alguses pannakse maha küüslauk ja talvituvad tippsibula sordid ‘Shakespeare‘ ja ‘Senshyu Yellow‘.

Suvelilled asendatakse sügistaimedega nagu krüsanteem, kanarbik, puismailane, skimmia, alpikann.

4. Muru rajamine

Septembris võib külvata muruseemne, eriti kui ilmad on soojad. Kui on plaan jätta külvamine kevadesse, siis on sügisel soovituslik rajada ette sobiv pinnas. Kauneim muru kasvab, kui viljakas pinnas on 20-30cm paksune (minimaalselt 10-15cm). Õhema huumuskihi korral on vaja rohkem tähelepanu pöörata väetamisele ja kastmisele. Olemasoleva mulla korral võtab pinnase ettevalmistamine aega mõned nädalad. Uus muld võiks pärast laiali laotamist umbes kuu aega vajuda. Vajamineva mullakoguse saad kergesti arvutada meie mullakalkulaatori abil.

Kuidas seda teha?

  • Kaeva pinnas läbi ja eemalda umbrohujuured, puujuured, suuremad kivid
  • Hari muld 12-20cm sügavuselt ühtlaselt läbi
  • Soovi korral oota umbes 7-10 päeva umbrohuseemnete tärkamist ja kobesta muld uuesti 5-8cm sügavuselt läbi
  • Tasanda pind ja tihenda
  • Külva

5. Saagikoristus

Septembris koristatakse talveõunad, kartul, porgand, kõrvitsad jne. Hea nipp – külva tühjaks jäänud peenrale vahekultuure, näiteks ristik, sinep. Samuti kaera ja kesaredise segu. Need idanevad kiiresti ja külmadeni kasvav taimemass jääb haljasväetiseks.

6. Üldised korrastustööd aias

  • Äraõitsenud, kolletunud, surnud taimeosade kärpimine ja puhastamine
  • Peenarde rohimine
  • Muru niitmine
  • Kasvuhoone puhastamine, kui saak on valminud. Desinfitseerimiseks kasutatakse tihti väävlit.

7. Kahjurite ja haiguste tõrje viljapuuaias

September on õige aeg, mil teha viljapuuaias mittesoovitud elanike tõrjet. Selle kohta uuri täpsemalt meie uuest blogiartiklist.

8. Toataimede hoolitsus

Kuna sügisega lõppeb suuresti õuetaimede hooaeg, siis tuleb mõelda ka toataimede hoolitsusele. Esiteks tuleks õuest tuppa tuua suvitanud toataimed. Teiseks tuleks toalilled puhastada ja talvitumiseks ette valmistada. Kolmandaks on sügis õige aeg kontoritaimede uuendamiseks.

Edukat septembrikuu aiatööde aega!

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega