fbpx

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Logi sisse

Logi sisse

Logi sisse

Pole kontot? Loo siit

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Loo konto

Loo konto

Loo konto

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Rohkem infot sinu kohta

Blogi info

Blogi peamine osa

Nippe tomatitaimede istutamiseks ja hooldamiseks

Tomatitaim on tavaliselt valmis istutamiseks 5-7 pärislehe faasis, muuhulgas tuleks jälgida, et juurestik oleks välja arenenud. Kõrgekasvulisi sorte võib istutada esimeste õite avanemise ajal. Madalad sordid tuleks istutada enne õite avanemist, vastasel juhul keskendub taim eelkõige viljade kasvatamisele ning juurekava jääb nõrgem.

Kütteta kasvuhoonesse saab tomatitaime istutada siis, kui suuremad öökülmad on möödunud – mai lõpp/juuni algus. Vajadusel tuleks kasutada öösel katteloori, parem kui mitmekordselt, lisaks võib kasutada pabertorbikuid, tagurpidi pööratud plastämbreid vms. Kasvuhoonesse võib lisada ka ämbri kuuma vett. Istutamisel tuleks jälgida ka mulla temperatuuri, mis võiks olla üle 15 kraadi. Kasuta huumusrikast, sõmerat ja nõrgalt happelist (5,5-6,5) substraati. Kasvuhoones võiks pinnast vähemalt iga kahe-kolme aasta järel vahetada või lisada igal aastal 20-30% uut substraati. Tomatikasvatusel on end tõestanud ka kasvatuskoti kasutamine, kus taimele vajalikud väetised on juba substraadiga segatud. Kile aitab hoida niiskust ning pole umbrohuga probleeme. Tomatitaimi saab edukalt kasvatada ka istutuspotis või -ämbris. Madalakasvulised saavad edukalt hakkama ka pisemas 30-40 liitrises anumas, kõrgekasvulistele eelistada pigem 70-80 l. Pisikesekasvulised rõdutomatid saavad hakkama ka väiksemas 10-20l anumas.

Enne istutamist on soovitatav taimi harjutada, viies ta alguses paariks tunniks, seejärel tasapisi pikemaks ajaks välja/kasvuhoonesse. Lisaks võib taime paremaks kohanemiseks hoida ka 2-3 päeva kasvuhoones. Istutamiseks on eelistatud pilvisem ilm – tugev päike võib tubaste oludega harjunud taimi šokeerida, ning pigem hommikupoolne aeg, et kastmisejärgne õhuniiskus jõuaks hajuda.

Istutada tuleks pigem hõredamalt, sest tiheda istutuse puhul taimed konkureerivad omavahel valguse ja toitainete suhtes ning viljad valmivad hiljem ja saak on väiksem. Hõredama asetuse puhul on ka õhuliikumine parem. Sobiv istutusvahe on 40-50cm, ridade vahe vähemalt 50 cm. Kahes reas istutades võiks teise rea taimed istutada kohakuti esimese rea vahekohtadega. Hea kui toestamiseks kasutatavad nöörid või tokid on paigas juba istutades, siis ei ole nendega hiljem vaja vaeva näha.

Istutusaugu võib kaevata juba eelmisel päeval, arvestusega, et tomatitaime saaks istutada sügavamale kui ta potis on. Lisaks peaks auku mahtuma värsket kompostmulda ja/või kõdusõnnikut. Mulla sisse võib segada ka pikaajalist tomativäetist. Istutamisel võib istutusauku lisada veise- või hobusesõnnikut/-komposti; kanakaka graanulid on samuti head toitaineteallikad. Kanakakat ja muud sõnnikut kasutades tuleb jälgida, et juured ei oleks istutades selle vastu, lisada võiks natuke mulda. Istik tuleks kasta korralikult märjaks, see aitab vältida juure ümbert substraadi pudenemist, samuti tuleb auk korralikult kasta.

Istutuskäik

  • Esmalt eemalda taim ettevaatlikult potist.
  • Istuta taim umbes 5cm sügavusele. Kui taim on väljaveninud, võib selle istutada ka diagonaalselt kraavikesse. Ladva võiks sättida põhjasuunda, taim hakkab siis kasvama päikese suunas ja tõmbab end sirgemaks; lisaks võib vajadusel latva toestada, et lehed ei jääks vastu maad.
  • Mulda jääval varreosal eemalda lehed .Mulla sisse jääv varreosa kasvatab külgjuured, ning siis on taimel suurem ja tugevam juurekava.
  • Täida istutusauk mullaga, vajuta tihedamaks. Kasta kohe pärast istutamist! Järgmine kastmine võiks toimuda umbes nädala pärast.

Jahedama ja pilvise ilmaga kasta keskmiselt 1x nädalas, kuumal ja päikesepaistelisel ajal umbes 2-3x nädalas. Kasta korraga rikkalikult, kastmiste vahepeal ei tohiks lasta mullal väga läbi kuivada – ebaühtlase kastmise tagajärjel viljad lõhenevad kergesti. Parim kastmisaeg on varahommik-ennelõuna, siis tekkiv lisaniiskus jõuab hajuda.

Kasvuperioodil võib väetada täisväetisega 1x nädalas. Lämmastiku üleküllust on näha taime latvadest – kui need on peenikesed ja kaardunud, on tegu üleväetamisega. Viljakandeajal kaaliumväetise andmine aitab ära hoida taimelehtede kolletumise ning viljadele plekkide tekkimise. Looduslikest väetistest on hea kasutada näiteks mereadru, nõgesekääritist, erinevaid komposte, biohuumust – pole ohtu taime üle väetamiseks. Looduslikku päritolu väetiseid sobib kasutada terve kasvuperioodi vältel. Peale istutust vajab tomatitaim rohkelt lämmastikku,  õienuppude loomise järel ja õitsemise algusest alates vajab ta kaaliumi ja mikroelemente. Vältida tulerb ülekastmist ja -väetamist.

Taime kujundamise ehk külgharude eemaldamisega peaks alustama võimalikult varakult. Mida vähem on taimel kasve, seda paremini saab peaharu kätte vajalikku valgust ning õhu liikumine taimede vahel on lihtsustatud. Kasve võiks eemaldada kas näpistades või murdes vähemalt 1x nädalas, enne kui külgharud kasvavad üle 5cm pikkuseks. Samuti on soovitatav eemaldada alumised 3-4 lehte. Kõrgekasvulistel  tomatisortidel tuleb lisaks külgharude eemaldamisele soovitud kõrguse saabudes, hiljemalt augustikuu esimeses pooles, näpistada ka ladvatipp. Madalakasvulistel sortidel jäetakse tavaliselt alles 2-3 haru, soovitatav on eemaldada alumiste lehtede kaenaldesse kasvanud külgvõrsed. Keskmisekasvulised taimed lõpetavad tavaliselt kasvu 6-8 kobara järgselt, vajadusel tuleks siiski tipp näpistada. Sarnaselt madalakasvulisele võib soovi korral jätta alles mõne külgharu, alumisi on soovitav eemaldada.

Lisaks valgusele on tomatitaimele oluline ka kasvuhoone tuulutamine – see aitab tõkestada haiguste teket ja levikut. Kui öökülmaoht on möödas võivad uksed ja/või tuulutusluugid olla avatud ööpäevaringselt. Sügisel öökülmaohu naastes tuleks ööseks uksed sulgeda. Võimalusel eelistada uksi või tuulutusluuke kasvuhoone külgedel, katuse omadest võib liigselt vihma sisse sadada. Kinnises kasvuhoones võib päikeselisel päeval tõusta temperatuur üle 40 kraadi, sellisel juhul hävivad tomati õied ja ta ei vilju. Viljumise soodustamiseks võib kasvuhoones tomatitaime aeg-ajalt kergelt raputada. Tavaliselt valmib saak õitsemise algusest 40-45 päeva pärast, kusjuures väiksem vili valmib kiiremini.

 

Jõudu tööle ja rikkalikku saaki!

 

P.S. Gardesti e-poes leiad tomatitaimed SIIT.

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega