Blogi peamine osa
Noortaimed – millist taime valida?
Ole saabuvaks kevadeks ja suveks valmis ning kasvata sellel aastal enda suvelilled ise!
Suvelilled seemnetest või noortaimedest
Suvelilli kasvatatakse peamiselt kas seemnetest või noortaimedest. Noortaimeks ehk beebitaimeks kutsutakse seemnest või pistikust kasvatatud paari esimese lehega väikest taime. Need saab peale ostmist istutada otse amplisse, potti või rõdukasti ning vahele jäävad külvamise, idanemise ja pikeerimise etapid.
Istutamisel kasutada suvelillede mulda ja turbasegusid, mille sisse võib segada pikaajalise väetise graanuleid, kui neid seal veel ei ole. Taime juurte ümber oleva tekstiilvõrgu eemaldamine pole vajalik, sest sellest kasvavad taimede juured ilusasti läbi. Soovi korral võib noaga ettevaatlikult mõned lõhed sisse teha. Lopsaka taimestiku saab siis, kui istutada noortaimed 10-15cm vahedega ning mida aeglasema kasvuga on taim, seda tihedamalt võib noortaimed istutada. Näiteks 28-30cm läbimõõduga amplisse mahub umbes 5 taime, 1 keskele ja teised 4 äärtesse.
Kuidas noortaimi hooldada?
Taimi kasta vastavalt vajadusele. Noortaim juurdub umbes 10 päevaga ning pärast seda võib taime väetada u 1x nädalas. Kusjuures esimestel nädalatel on soovitatav alustada õitsevatele taimedele mõeldud kastmisväetise lahjema lahusega kui juhendis soovitatud. Hiljem täisõitsemise hooajal on hea väetada igal kastmiskorral. Näpistada noortaime latvu harunemise ergutamiseks vähemalt 2-3 korda.
Alguses hoida lilleamplit mõõdukalt jahedas (15-18°C) ja valges paigas (nt aknalaual), võimalusel isegi taimelambi all. Mida valgem, seda väiksem on taimede väljavenimise oht, samas tuleb olla ettevaatlik, et keskpäevane otsepäike taimelehti ei kahjustaks. Liiga jahedas ja niiskes võib areneda tõusmepõletik või lähevad juured mädanema, seega tasub noortaimede kastmisel hoolas olla. Kui väljas või rõdu peal on ligi 15°C, võib taimi ettevaatlikult aklimatiseerida viies neid alguses paariks tunniks õue, hiljem õuesoleku aega järkjärgult pikendades. Öökülmaohu möödudes saab taimed juba alaliselt õue või rõdu peale jätta.
Noortaimede valik:
1) Petuuniad
Petuuniad õitsevad tavaliselt kuni külmadeni ning õitsevad kõige rikkalikumalt siis, kui eemaldada regulaarselt äraõitsenud õisi. Kasvukohaks sobib päikeseline kuni poolvarjuline, kuid varjus õitsevad petuuniad väga viletsalt. Petuuniad taluvad hästi kuuma täispäikeselist kasvukohta, aga samas väga tugeva tuulega paigas võivad saada räsitud.
Sordiseeria Surfinia on tugevakasvuline ripp-petuunia. Teda saab kasvatada ka pinnakatjana. Õied on suured. Haruneb kehvasti, soovituslik ladvatippe näpistada, et saavutada lopsakam taim. Suure ampli ülemises kipub jääma õitest ja lehtedest tühjaks.
Sordiseeria Sweetunia on poolrippuv ja hästi rikkalikult õitsev. Õied veidi väiksemad kui surfiinia sortidel. Haruneb hästi, ei vaja pintseerimist.
Sordiseeria Potunia on kompaktse kasvuga, hästi kergelt rippuv. Terves taime ulatuses õisi tihedalt täis. Õied veidi väiksemad kui surfiinia sortidel. Haruneb hästi, ei vaja pintseerimist.
Sordiseeria Tumbelina on täidisõieline ja poolrippuv. Varred tugevad ja vastupidavad. Õied ühtlaselt terve taime ulatuses. Hargneb rahuldavalt, ei vaja pintseerimist.
2) Puispetuuniad
Aed-puispetuunia on väikeste kellukakujuliste õitega ja padjandilise kasvukujuga taim. Taime võrsed on nõtked ja langevad, puhmiku läbimõõt võib olla 30-50cm. Aed-puispetuuniad õitsevad tavaliselt külmadeni. Kasvukohaks sobib päikeseline või poolvarjuline koht, täisvarjus õitsevad vähem. Võrreldes petuuniaga ei vaja nii hoolsat vanade õite eemaldamist, kuigi õitseb siiski rikkalikumalt ka siis, kui vanu õisi puhastada.
Sordiseeria Aloha Classic on poolkeraja kasvukuju ja keskmise kasvutugevusega. Paljude väikeste lihtõieliste õitega. Aloha Double on täidisõieline ja Aloha Kona on lihtõieline, aga kompaktsema kasvuga.
Sordiseeria Tik Tok väikesed lihtõielised õied on mustrilised, südamikust väljuvate kiirekestega, justkui viie väikese kellaseieriga. Sordid on poolkeraja kasvukuju ja keskmise kasvutugevusega. Õied veidi suuremad kui Aloha seeriatel.
2) Pelargoonid
Saadaval on nii ripp-pelargoonid kui ka kompaktsema kasvuga viirpelargoonid. Sarnaselt petuuniatele eelistavad ka pelargoonid päikeselist ja poolvarjulist kasvukohta. Täisvarjus jäävad taimed väikeseks ja ei õitse. Pelargoonid on hea kuumataluvusega ja õitsevad rikkalikult külmadeni. Pelargoon talub ka lühiajalist põuda. Äraõitsenud õite eemaldamine soodustab uute õite teket.
3) Suuterad/bakoopad
Suutera ehk bakoopa on tavaliselt valge või sinise väikese õiega, kas lihtõieline või täidisõieline. Tema kasvukuju on padjandiline-rippuv või roomav ning need taimed sobivad nii amplisse kui pinnakattetaimena. Taluvad hästi kuuma ja päikest ning saavad hakkama ka poolvarjulises kohas, täisvarjus ei õitse. Äraõitsenud õite eemaldamine soodustab uute õite teket ja tagab rikkaliku õitsemise kuni külmadeni.
Lisaks veel begooniad, fuksiad, ilubataadid, iluürdid ja paljud teised tuntud suvelilled. Järgnevate nädalate jooksul täieneb meie noortaimede valik Gardesti keskuses kohapeal!
Aed ei oota!