fbpx

Loe Gardest jõuluajakirja SIIT!

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Logi sisse

Logi sisse

Logi sisse

Pole kontot? Loo siit

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Loo konto

Loo konto

Loo konto

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Rohkem infot sinu kohta

Blogi info

Blogi peamine osa

Päris oma kartuliaed

Enda kasvatatud toit maitseb alati paremini! Alati ei olegi selleks vaja suurt aiamaad – edukalt saab taimi kasvatada ka köögiaknal või rõduamplis. Miks mitte sellel aastal proovida ise kartulit kasvatada?

Seemnekartuli eelidandamine

Varasema saagi tarbeks on kasulik kartuleid eelidandada. Selleks vali välja ilusad terved keskmise suurusega mugulad ja paiguta need sooja kohta. Ühesuurustest mugulatest kasvavad ka ühekõrgused kartulipealsed ja nii on neile lihtsam katteloori sättida.

Igal sordil on oma puhkeperioodi pikkus, varajastel sortidel, nagu Solist, on see lühem. Puhkeperioodi kiiremaks lõpetamiseks ja varasemaks idandamiseks tuleb mugulad tuua umbes 20°C kraadisesse ruumi valguse kätte kartulisilmade avanemiseni ehk iduotsakeste ilmumiseni. See võtab aega umbes 2-3 nädalat. Vältimaks idude väljavenimist saab nüüd kartulid paariks nädalaks mõnevõrra jahedamasse viia.

Kõige lihtsam on asetada idanenud mugulad hõreda kihina mingile alusele ja tõsta see u 10°-15°C valgesse kohta. Seejärel oodata kuni tekivad tugevad paraja suurusega u 2cm pikkused rohelised idud. Kui idud venima hakkavad, tuleks mugulad tunduvalt jahedamasse valgesse kohta tõsta. Kasvuhoonesse paigutades peab veenduma, et miinuskraadid sinna sisse ei pääseks. Mugulaid tasub regulaarselt kontrollida, sest jahedas ja liigniiskes arenevad seenhaigused ning liiga kuivas ruumis idud närbuvad.

Substraadis eelidandamine

Veelgi varajasema saagi saamiseks tuleks panna mugulad eelidanema kerge turba või mullakihi peale. Selleks asetatakse mugulad kastidesse ca 5-6 cm mullakihi peale. Paigutada võiks ühekihiliselt väikeste vahedega. Paari nädala jooksul temperatuuril veidi alla 20°C alustavad kartulid idanemist. Seejärel tõstetakse kastid veidi jahedamasse valgesse kohta ja lastakse mugulatel juurduda. Nii tekib võrsetele tugev juurestik ja hiljem istutatakse juurdunud mugulad kartulivakku. Mugulad võetakse ettevaatlikult koos mullapalliga kastist välja, nii et juurekesed viga ei saaks. Kasvuseisakut sedasi ei teki ja mugulad saavad mullas kiirelt edasi juurduda.

Kartuli mahapanek

Kartul eelistab kobedat, parasniisket, õhu- ja huumusrikast nõrgalt happelist (pH 5,0-6,0) mulda. Vähemalt 1-2 nädalat enne kartulite mulda panekut tuleks maapind aias ette valmistada. Maapinna kiiremaks soojenemiseks võiks selle katta musta kilega. Lisaks võiks kasutada ka katteloori, see aitab hoida soojust ka öisel ajal. Kui aprillis on veel lumi maas, siis tuleb see enne eemaldada ja siis asetada kile otse mullale. Mahapaneku ajal võiks mulla temperatuur olla vähemalt 8-10°C.

Paar päeva enne enne kartuli mahapanekut tuleks maa kaevata ca 25cm sügavuselt läbi, tõmmata sisse vaod ning asetada must kile ja katteloor tagasi mullale. Nii läheb kartulipanek kiiresti ning soojuse kadu on väike. Selleks, et juurdunud mugulad kiire hoo sisse saaksid, vajavad need peale soojuse ka korralikult toitu. Kompost või kõdusõnnik on väga hea mulla sisse kaevamiseks. Samuti võiks kasutada köögivilja– või kartuliväetist ca 1-2 peotäit jooksva meetri kohta. Väetis katta mullakihiga ning sellele paigutada mugulad (ca 10cm sügavusele, mugulate vahe vaos ca 30cm, vagude vahe ca 65cm) ning katta mullaga. Mugulatepealse mullakihi paksust suurendatakse hiljem muldamisega kuni 25cm-ni.

Nüüd võib kartulivaod katta taas musta kile ja kattelooriga. Kui võrsed mullapinnale tärkavad on õige aeg must kile eemaldada, sest pimedas kasvades nõrgenevad ja venivad taimed välja. Katteloori võiks peale jätta niikauaks, kuni taimed oma kasvuga lubavad. Soovitav on kasutada paksemat loori, õhema loori puhul võiks teda kasutada 2-3 kihilisena. Kasvuhoones saab värsket kartulit üldiselt varem kui avamaal. Alguses on sedagi kasulik kattelooriga katta.

Kartuli kasvatamine konteineris

Veelgi lihtsam on kasvatada paari mugulat ämbris, suures potis, suuremas riidest kotis või mustas kilekotis. Liigvee ärajuhtimiseks peaksid neis väikesed augud olema. Ja kui nüüd tahta maksimaalset kasvukiirust saavutada, tuleks eelidandamist juba samas potis alustada. Selleks peaks poti või koti põhja asetama u 20cm kompostmulda, sobib ka kasvuturvas, segada sisse veidike köögivilja– või kartuliväetist ja asetada mugulad sinna peale sooja valgesse kohta eelidanema. Mõne nädala pärast on mugulad juurdunud ja siis tuleks need katta ca 20cm substraadikihiga. Kui varreotsakesed nähtavale ilmuvad, lisada jälle kerge kiht substraati. Seda saab lisada niikaua, kuni potis ruumi jagub. Külmas kasvuhoones seda alustada pole mõtet, ehk leidub siiski mõni soojem koht. Maikuus on juba kasvuhoones piisavalt soojust, kuid siiski võiks potid lisaks katteloori sisse mähkida, eriti ööseks, kui temperatuur langeb. Siin peab küll jälgima, et potte – kotte üle ei kasteta. Pigem kasta ikka vähem kui rohkem, muld olgu ainult kergelt niiske.

Spetsiaalse kartulipoti abil on kartulikasvatamine võimalik isegi toas. Selleks on välja töötatud spetsiaalne kaheosaline pott, mille sisu on võimalik ümbrisest välja tõsta, kui on huvi avaustest vaadata, kuidas mugulad kasvavad. See kasvatusviis pakub suurt huvi just lastele. Kuna pott on ka ilus, sobib see suisa kodukaunistuseks. Kes toas kasvatada ei soovi, saab seda teha rõdul, tõstes poti ööseks või ilma külmenedes tuppa. Konteineris kasvatamiseks sobivad kõige paremini ‘Solist’, ‘Red Lady’, ‘Maret’ ja teised sordid mis moodustavad mugulad kompaktsema pesana ja ei moodusta palju külgharusid.

Algallikas: artikkel on refereeritud Horticomi kodulehelt.

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega