fbpx

Loe Gardest jõuluajakirja SIIT!

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Logi sisse

Logi sisse

Logi sisse

Pole kontot? Loo siit

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Loo konto

Loo konto

Loo konto

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Rohkem infot sinu kohta

Blogi info

Blogi peamine osa

Haruldased pärlid orhideemaastikul

Gardestisse on taaskord jõudnud kirju valik erilisi orhideesid: erinevad kuukingad, veenusekingad, dendroobiumid ja teised vähemtuntud käpalised. Samuti valik aiaorhideesid. Millised on aga kõige erilisemad orhideeliigid, mida meie juurest leiab?

Haruldased orhideed

Vandad (Vanda)

Vandasid kutsutakse vahel ka õhulilledeks”, sest nende juured on kaetud omapärase poorse rakukihiga ja nad omastavad eluks hädavajalikud toitained ja vee vihmaveest ning õhuniiskusest. See kiht kaitseb juuri  ka päikesekõrvetuse eest ning aitab juurtel puude külge kõvasti kinnituda. Klaasvaasis ostetud vandat võib ka kodus vaasis edasi kasvatada, liigutades teda veidi kõrgemale, et õied ja lehekodarik ei oleks umbse ja niiske õhu sees. Paremini sobivad vanda kasvatamiseks madalad vaasid, sest klaas aitab juurte ümber hoida soodsa mikrokliima. Vandasid võib kasvatada ka ribilises puidust korvis või potis. Kui toaõhk on kuiv ja ei ole võimalik vanda juuri piisavalt niiskena hoida, siis võib teda kasvatada ka suuretükilises substraadis. Loe lähemalt vandade kohta siit.

Hoveaara (×Howeara)

Hoveaara on kolme erineva orhideeliigi hübriid (Oncidium, Leochilus and Rodriguezia). Kaunid tumepunased õied kestavad 8-9 nädalat. Temperatuurinõuete poolest sobivad hästi toatingimustes kasvatamiseks (eelistavad 20-25°C päeval ning öösel vähemalt üle 16°C). Pigem ida või lääne aknalaual kasvatamiseks, lõunaaknast paistev tugev otsepäike võib lehti kõrvetada.

Kastmist vajab tihedamini, sest juured on peenikesed. Soojas ja kuivas ruumis võid kasta isegi mitu korda nädalas, oluline on jälgida, et taim ei oleks seisvas vees. Ei vaja tihedat väetamist, piisab paarist korrast aastas. Täiskasvanud taim võib õitseda kuni kolm korda aastas. Istutamisel tuleks kasutada peenetükilist orhideesubstraati, millesse võib lisada turbasammalt ja perliiti. Samuti saab kasvatada hoveaarasid kooretükile kinnitatult. Need tuleks ümber istutada umbes iga paari aasta järel.

Kambriad

Erinäolised hübriidid, mille hulka kuuluvad näiteks:

  • Degarmoara
  • Aliceara
  • Presidendikäpad (Burrageara)
  • Värikäpad ehk ontsiidiumid (Oncidium)

Kambriate hooldus on laias laastus sarnane: kasvukohaks valida valge, ereda hajusvalgusega aknalaud. Mõned liigid taluvad ka lühiajalist otsepäikest. Õhuniiskus ei pea olema kõrge, kambriad saavad edukalt hakkama tavalisetes toatingimustes, kus suhteline õhuniiskus on üldiselt 40% ringis. Kasta tuleks taime toasooja pehme veega umbes 5-10 päeva järel, kui substraat on veel kergelt niiske. Paksemate juurtega kambriaid võib kasta harvem ja peenemate juurtega tuleks kasta tihedamini. Talvel, eriti kui taim on jahedamas, kastetakse üldiselt harvem.

Kambriad on väga tublid õitsejad, õied kestavad ligi 2 kuud, kusjuures ontsiidiumid on eriti rohkeõielised. Juba õitsenud taimeosad enamasti uuesti ei õitse, kuigi mõnikord võib seda juhtuda. Kambriad õitsevad umbes iga 8 kuu järel.

Kambriaid on hea ümber istutada 2-3 aasta tagant õitsemisjärgselt, siis kui substraat on lagunenud. Võib istutada tagasi samasse potti, istutamisel eemaldada surnud juured ja vana substraat. Asetada taime uute kasvudega külg poti suunas ja vanem taimeosa potiserva, et tal oleks rohkem ruumi kasvada. Istutussubstraadiks sobivad väiksemad ja keskmised kooretükid, sellesse võib lisada perliiti, turbasammalt, sütt. Mida peenemad on juured, seda rohkem võiks lisada turbasammalt või kookoskiudu.

Jahedalembelised orhideed

Tsümbiidium (Cymbidium)

Tsümbiidiumid on eriti jahedalembesed orhideed. Õiepungade moodustamiseks vajab taim puhkeperioodi, kus temperatuurid langevad püsivalt 5°C juurde. Seda on võimalik saavutada näiteks hoides taimi sügisel kaua õues või rõdul, samuti kütmata esikus, klaasitud terrassil, kasvuhoones või muus jahedas ruumis, kus on piisavalt valgust. Samuti, õied püsivad jahedamate temperatuuride juures kauem kui toasoojas, kuni 3 kuud. Sarnaselt kambriatele õitseb ka tsümbiidiumil uus lehekodarik, vana enam teist korda ei õitse.

Tsümbiidium on populaarne lõikelillena. Kasvatamiseks vajab võimalikult valget, otsepäikese eest kaitstud paika. Sobib nii ripptaimena kui ka toestatud õievartega kasvatamiseks. Kasta tuleks vastavalt vajadusele umbes 1x nädalas, jaheda puhkeperioodi ajal harvem. Väetama peaks aktiivsema kasvu perioodil u 2x kuus. Substraadiks kasuta suuretükilist orhideesubstraati. Tsümbiidiumi istuta ümber u 2-3 aasta järel.

Sinikäpp (Zygopetalum)

Sinikäpa kirjud õied on väga ilusad ning tihti aromaatsed. See orhideetaim sobib varjulisemasse kasvukohta, ei pea tingimata olema aknalaual, eriti kuumal suvel. Suvel võib sinikäppa kasvatada õues varjulises paigas. Uuesti õitsemaminekuks vajab jahedat puhkeaega näiteks talvisel aknalaual, kus on 15-18°C või madalam temperatuur. Soovituslik õhuniiskus on üle 50%.

Taime tuleks kasta õitsemise ja kasvu ajal regulaarselt sooja pehme veega, siis kui substraat on veel õrnalt niiske, sest see ei tohiks täielikult läbi kuivada. Vältida tuleks vee sattumist lehtedele, et ennetada seenhaiguste teket. Talvisel ajal kasta vähem, eriti kui taim on jahedamas, sest siis ta puhkab, ca 10°C juures ei tohiks teda üldse kasta ja substraat tuleks hoida kuiv. Orhideed tuleks väetada kastmisväetisega aktiivsema kasvu ajal 1-2x kuus.

Sinikäpp tuleks ümber istutada pärast õitsemist umbes 2-3 aasta tagant. Substraadiks sobib keskmiste kooretükkide ja perliidi segu (taimele mõjub hästi kui substraati lisada veidi lupja, näiteks puistada poti pinnale 1-2x aastas).

Dendroobiumid (Dendrobium)

Väärisdendroobiumi jämedad lihavad varred on õitsemise ajal tihedalt õitega kaetud. Ta on üldiselt püstise kasvuga, aga võib kasvada ka viltu, looduses leiab neid tihti oksade harunemiskohas või tüveõõnes kasvamas.

Kasta tuleks seda orhideed sarnaselt kuukingale keskmiselt 7-10 päeva järel u 10-15 min leiges pehmes vees uputades või voolava vee all. Ümbrispotti kasutades on oluline, et sinna ei jääks seisev vesi. Õitsemise ajal on oluline, et taim pikalt kuiva ei kannataks, tema peenikesed juured kuivavad kiiremini võrreldes kuukingaga.

Mis on dendroobiumi ideaalkasvukeskkond? Õiepungasid moodustab ta kõige paremini jahedas ja kuivas keskkonnas. Kasvuks sobib 15-25°C, õiepungade moodustamiseks jahedam (10-15°C). Sobib hästi valgusrikkale aknalauale, kuid otsene lõunapäike võib taime kahjustada. Ideaalne oleks valge hajusvalgus, kuid ta talub ka kerget poolvarju. Talvel on kasu taimelambist (10-14 tundi). Taime tuleks aktiivsemal kasvuperioodil 2-3 korda kuus väetada orhideeväetisega. Lisaks meeldib sellele orhideele jämedam ja peenema substraadi segu.

Tule keskusesse huvitavat orhideede valikut avastama!

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega