fbpx

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Logi sisse

Logi sisse

Logi sisse

Pole kontot? Loo siit

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Loo konto

Loo konto

Loo konto

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Rohkem infot sinu kohta

Blogi info

Blogi peamine osa

Kuidas valida endale koju või kontorisse toataime?

Toataim on nagu lemmikloom või pereliige, mis vajab hoolt ja tähelepanu. Enne uue taime ostmist tasub läbi mõelda mõned küsimused:

  • Kuhu on kodus soov taim paigutada?
  • Milline on selle asukoha mikrokliima?
  • Kui kaugel on  asukoht aknast?
  • Kas taim saab hommiku-, õhtu- või keskpäevast valgust?
  • Kus asuvad toas kütteelemendid, kas tegemist on kesk-, ahi-, põrandakütte või õhksoojuspumbaga?
  • Kas on võimalik anda taimele kunstlikku lisavalgust?
  • Lisaks tasub läbi mõelda, kas on soov leida endale õitsevat või lehtdekoratiivset, suurt või väikest, rippuvat või püstise kasvuga taime.
  • Piiratud ruumi korral on hea tähelepanu pöörata ka sellele, kui suureks taim hiljem kasvab. Üldine soovitus on selline: parem mõni suurem taim kui palju väikseid.

Toataimena kasvatame tavaliselt troopikast ja subtroopikast pärinevaid taimi. Subtroopilised vajavad talvel jahedamat ja valgemat kasvukeskkonda, suvel võib neid ka õues kasvatada. Sellised taimed on näiteks kalanhoed, luuderohud, noliinad, helksiined, fatsiad, enamik kaktusi ja sukulente, tsitruselised, osad palmid, osad sõnajalad. Kusjuures kõige jahedamat keskkonda armastavad alpikannid, asalead, aukuuba, kameeliad, loorberipuud, oleanderid. Troopikataimed vajavad talvel üle 18°C sooja ning jagunevad õhuniiskusvajaduse poolest kahte rühma:

  • valgusnõudlikumad – kaktused ja sukulendid, ebakrootonid, rooshibiskused, kalanhoed, enamik palme, noliinad, tääkliiliad.
  • pimedama kasvukoha taimed – sulgvõhad, havisabad, aglaoneemad, säntpooliad.

Tavalisest kõrgemat õhuniiskust eelistavad näiteks flamingolilled ja enamik bromeelialisi. Õhuniiskusele vähem tundlikumad on suurem osa toataimi: havisabad, draakonipuud, tiigerlehikud, kummi-viigipuud, nõelköis jpt.

Suurem osa toataimedest on lehtdekoratiivsed – tiigerlehikud, havisabad, sõnajalad, palmid, viigipuud, draakonipuud, sulgvõhad ja paljud teised, õitsevatest peamiselt flamingolilled, tõlvlehikud, orhideed, bromeelialised, säntpooliad, kalanhoed, rooshibisk, aga leidub ka erilisemaid, näiteks roosa jasmiin.

Vähenõudlikumad ja algajale kasvatajale sobivad

  • Havisabad – väga palju erinevaid liike, sorte ja hübriide. Enamasti püstisema kasvuga. Kolmevöödilisel ja tseiloni havisabal on laiemad, tihti mustriga lehed, silinderjas havisaba ja mitmed teised on aga kitsaste ja ümaramate lehtedega. Taluvad edukalt pimedamat kasvupaika, kuid eelistab valget hajusvalgust. Valgemas kasvab hoogsamalt ja õitseb tõenäolisemalt. Armastab hommikupäikest, vältida keskpäevast otsest päikest. Kasta vastavalt vajadusele, kui substraat on kuiv. Pigem eelistada harvem ja korralikult kastmist kui vähe korraga ja tihti. Olla ettevaatlik ülekastmise suhtes! Altkastmisel tuleb olla hoolas, et alustassile vesi liiga kauaks seisma ei jääks. Talvel jahedamas kasvupaigas võib isegi kord kuus kasta. Temperatuur ei tohiks langeda alla 10°C, eelistab 15-23°C. Ümberistutada iga paari aasta tagant, alles siis kui juured potti lõhkuma hakkavad. Väetada võib kord kuus või harvem nõrga kaktuse- või üldväetise lahusega. Aeglase kasvuga. Ei soovita lastel ja loomadel süüa, kergelt toksiline.
  • Sulgvõhad – Oma õrnade ja õhuliste lehtedega on ta väga huvitava ja hapra välimusega toataim. Taime üheks omapäraks on tema väga aeglane kasv. Muld peaks olema pidevalt õrnalt niiske, läbi kuivada ei tohi! Lisaks vajab ta kõrget õhuniiskust, seega tuleks taime kasvuajal märtsist augustini regulaarselt veega piserdada. Ta armastab valget, kuid mitte otsese päikesevalgusega kasvukohta. Kardab külma ja tõmbetuult. Temperatuur ei tohiks langeda alla 15°C.
  • Draakonipuud – Lõhnav draakonipuu on populaarne taim algajate rohenäppude seas ning tänu ta vastupidavale loomusele leiab teda tihtipeale ka kontoriruumidest. Lõhnav draakonipuu kasvab 1,2 kuni 1,8 meetri kõrguseks, tal on pikad tugevad harud, mida kaunistavad kollase-rohelisetriibulised lehepuhmikud. Kui otsid suurekasvulist taime, on lõhnav draakonipuu ideaalne valik!
  • Kummi-viigipuud – Suurte nahkjate läikivate lehtedega puu on trendikas. Leidub nii tavalisi rohelisi, tumedamaid veinipunaka alatooniga, kui kirjusid sorte. Teda võib kujundada bonsai-stiilis ning kasvatada väikeses potis või kasvatada suureks puuks. Miks mitte juba osta suur uhke kummipuu?! Ei ole temperatuuri suhtes väga nõudlik, see võiks olla 18-24°C, armastab rohket hajusvalgust, vältida tugevat keskpäevast otsepäikest. Kasvuperioodil vajab rohket, iganädalast kastmist, talvisemal ajal piisab üldiselt kord kuus või iga paari nädala tagant kastmisest. Kasulik on aeg-ajalt niiske lapiga lehti tolmust puhastada.

Selle aasta trenditaimed:

  • Tiigerlehikud – Palju erinevaid liike: kollane, imekaunis, ümaralehine, vau-, sebra-tiigerlehik jpt. Nende hooldamine ja kasvutingimused on aga laias laastus sarnased: armastab valget hajusvalgust, keskmiselt sooja temperatuuri (17-22ºC), ei talu tuuletõmbust ja küttekehade lähedust ning eelistab pehme sooja veega regulaarset kastmist. Vee ja kastmise suhtes üldiselt tundlikud, halvasti võivad mõjuda nii liiga kare kui liiga pehme vesi, ideaalis on soovitav kasutada ca 25ºC destilleeritud või vihmavett. Hea on ühtlaselt niiske muld, mis ei ole üle- ega alakastetud. Kasvuhooajal võiks muld kastmiskordade vahel umbes sõrmesügavuselt kuivada. Altkastmise korral ja ümbrispotti kasutades tuleb jälgida, et taim ei jääks liiga kauaks vette seisma. Oluline on ka keskmisest kõrgem õhuniiskus, kuiva õhu korral leheservad ja -tipud pruunistuvad.
  • Lüüra-viigipuu – suurte roheliste nahkjate, veidi südamekujuliste lehtedega viigipuu. Armastab valget hajusvalgust ja päikeselist kasvukohta, kaitsta kevad-suvise tugeva otsese keskpäeva päikese eest. Kasvuks sobib tavaline toasoe (18-24°C), talvel võimalusel jahedam (16-18°C). Vältida tuuletõmbust ja küttekeha lähedust. Eelistab kõrget õhuniiskust. Kasta regulaarselt, vältida nii ülekastmist kui ka mullapalli läbikuivamist. Väetada kasvuhooajal madala lämmastikusisaldusega väetisega. Kasulik on aeg-ajalt niiske lapiga lehti tolmust puhastada.
  • Meeldiv monstera – Tänu lopsakale kasvule ja huvitavatele augulistele lehtedele on monstera üks populaarsemaid toataimi. Kasvupaigaks sobib soe ja valge ruum, vältida tugevat otsest päikest. Kasta harva, suuremas potis taim kuivab aeglasemalt, väiksem kiiremini. Kasulik on aeg-ajalt niiske lapiga lehti tolmust puhastada.

 

 

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega