fbpx

Loe Gardest jõuluajakirja SIIT!

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Logi sisse

Logi sisse

Logi sisse

Pole kontot? Loo siit

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Loo konto

Loo konto

Loo konto

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Rohkem infot sinu kohta

Blogi info

Blogi peamine osa

Paprika külvamise aed

Veebruarikuus saab alustada erinevate paprikate külvamisega, sest nende kasvuperiood seemnest saagini võib olla sõltuvalt sordist 90-120 päeva või isegi kauem (3-4 kuud). Alalisele kasvukohale istutamisvalmis kasvab paprika istik umbes 60-70 päevaga. Kõige varem saab sooja kevade korral taimed kütteta kasvuhoonesse istutada maikuus, seega jääbki sobiv külvamisaeg veebruari lõppu märtsikuu algusesse. Mida hilisem külv, seda hilisem saak. Enimlevinud paprikate hulka kuuluvad nii mahedamaitseline magus paprika (Capsicum annuum Grossum-rühm) ja selle paprikasordi vürtsikas sugulane vürtspaprika (C. annuum Longum-rühm), kibe paprika (Capsicum frutescens) ja maripaprika (C. baccatum).

Kuidas külvata paprika seemneid?

Paprika seemned on võrdlemisi väikesed, seega külvatakse need võrdlemisi pinnalähedale, soovituslik külvisügavus on 0,5-1cm. Seemneid on hea külvata ühe kaupa turbatablettidesse või biolagunevatesse taaskasutatud papist ning turbast valmistatud pottidesse, siis on hiljem neid lihtsam suuremasse potti ümber istutada. Samuti on seemnete külviks väga mugavad turbakassetid, mida saab ümberistutamiseks osadeks lõigata. Samas võib külvata ka otse suuremasse potti ning sobivad ka sügavamad ja külje pealt avatavad istutusalused nagu Rootmaster.

Kui tihedalt peaks paprika seemneid külvama?

Tihedam külv paprikale ei sobi, sest pikeerimisel võivad tekkida juurevigastused,  mistõttu taime kasv ja areng pidurdub. Külvikasti tuleks seemned külvata hajusalt ning 1-2 pärislehe faasis tuleks taimed ettevaatlikult suurematesse pottidesse ümber istutada. Korraliku istiku saab enamasti 12 cm läbimõõduga potis, mullakihi paksus võiks olla vähemalt 10 cm, et paprika juurel oleks hea kasvada.

Milline külvimuld valida?

Substraadina sobib kasutamiseks hea sõmer külvisubstraat, millele võib lisada perliiti, vermikuliiti ja kookossubstraati. Ümberistutamisel on soovituslik kasutada kurgi, tomati- ja paprikasubstraati, mis tagab sobiva vee- ja õhurežiimi. Külv tuleks pihusta niiskeks ning katta kilega või plastikkaanega, et hoida niiskust ja soojust (20°-28°C). Võimalusel soovitame isegi kasutada soojendusmatti, siis toimub idanemine kindlamalt. Alla 13-15°C paprika seemned ei idane. Tavaliselt tärkavad idandid 1-2 nädalaga. Idanemise kiirendamiseks on variant leotada seemneid enne külvi 10-12h toasoojas vees. Seejärel tuleks seemned kuivatada kergelt ning külvata koheselt.

Mis on paprika kasvu jaoks oluline?

Pärast tärkamist on oluline anda taimedele piisavalt valgust, sest päevad on veel liiga lühikesed. Pimedas kasvanud taimed venivad välja ning on nõrgad. Samuti varisevad hilisema valgusepuuduse korral taimedelt õiepungad ja viljaalged. Valgustatud päeva pikkus võiks olla vähemalt 12-14h. Lisaks võiks peale idanemist eemaldada soojendusmati, sest liigne soojus kuivatab mulla kiiremini ja kiirendab liigselt taime kasvu. Arvestada tuleb ka seda, et mustad istikupotid neelavad soojust ning tugeva päikesepaiste korral võib muld üle kuumeneda. Tugev päike võib ka noori lehti kõrvetada, soovituslik oleks ennetavalt aknaklaasi ja taimede vahele asetada pitskardin, valge paber või näiteks tükike katteloori.

Milline temperatuur on kasvuks ideaalne?

Sobivaim on päevane temperatuur 20-25°C ja öine 16-18°C. Alla 15°C temperatuuride korral on istiku areng aeglasem. Samuti mõjub taime arengule kehvasti liiga soe temperatuur. Ka suvel kasvuhoones ei tohiks temperatuur tõusta üle 32°C. Mida vähem valgust on taimedele võimalik pakkuda, seda jahedam võiks olla temperatuur. Taimede kasvades oleks hea istikupotte üksteisest eemale liigutada, et lehestik ei muutuks liiga tihedaks ja taimed saaksid valgust ühtlaselt.

Kas taimi tuleb ka väetada selle ettekasvatuse ajal?

Suuremaid taimi on kasulik ka väetada, sest pika ettekasvatusaja jooksul kasutavad nad ära külvimulla toitained. Soovituslik on kasutada 1/3 pakendil juhendatud kangusest, sest noor taim on õrnem ja vajab vähem toitaineid. Paprikale meeldib parasniiske muld, halvasti mõjub nii läbikuivamine kui ligumärjaks kastmine. Mida rohkem lehti istikul on, seda kiiremini ta vett tarbib. Kastmisvesi võiks olla vesi toasoe.

Millal on õige aeg paprikad kasvuhoonesse istutada?

Kütteta kasvuhoonesse võib taimed istutada siis kui öökülmade oht on möödunud, tavaliselt maikuu teises pooles. Mullatemperatuur võiks olla vähemalt 12°C ning õhutemperatuur kasvuhoones 20°C ringis. Avamaale pigem juunikuus ja siis on jahedamate ilmade ja külmade ööde korral kindlasti tarvis istikuid katta. Hästi sobivad näiteks kiletunnelid. Samuti võib väiksemaid paprikataimi kasvatada aknalaual või toas taimelampide all. Tavaliselt istutatakse paprikataim püsikasvukohale kui tal on 3-4 lehega külgharud ning avanenud juba esimesed õied. Liiga varase istutuse puhul areng aeglustub ja viljade valmimine võtab kauem aega. Esimesed õied võib eemaldada, et ta paremini uude istutuskohta juurduks.

Kui selle kohta tekkis küsimusi, siis Gardest keskuse aednikud aitavad alati seemnete valikul ja jagavad ka hooldusnippe!

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega