fbpx

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Logi sisse

Logi sisse

Logi sisse

Pole kontot? Loo siit

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Loo konto

Loo konto

Loo konto

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Rohkem infot sinu kohta

Blogi info

Blogi peamine osa

10 talvist toataime

1. Jõulutäht ehk kaunis piimalill (Euphorbia pulcherrima)

Jõulutähele annavad ilu värvikad kõrglehed, mida kutsub esile hooajaline päevade lühenemine. Levinud on punaste, aga leidub ka kreemikasvalgete ja kirjude kõrglehtedega sorte. Kõige olulisem jõulutähe valikul ja hooldusel on jälgida, et ta külma ei saaks. Selleks tuleb ta kauplusest transportides kindlasti hoolsalt paberisse pakkida. Kodus sobib paremini valgustatud, tuuletõmbuse eest kaitstud ning küttekehadest kaugel olev kasvukoht. Soovitatav temperatuur on 16-23°C, kusjuures jahedamas püsivad kõrglehed ja õied taimel kauem. Kastmiseks on hea kasutada toasooja pehmet vett vastavalt vajadusele. Substraat võiks olla pigem niiske, ta ei tohiks läbi kuivada, ega olla ligumärg.

2. Jõulukaktus (Schlumbergera)

Värvikate õite ja lapikute lehtedega kaktused kuuluvad lülikaktuste hulka. Enamasti leidub punaste, valgete, lillakate, oranžide või kirjude õitega hübriide. Nimele vaatamata võivad nad meid õitega üllatada ka muul ajal aastas. Kasvupaik võiks olla hästi valgustatud, kaitstud tuuletõmbuste ning küttekeha kuumuse eest. Soovitatav temperatuur 16-23°C, kusjuures alla 20°C kestab õiteilu kauem. Kastmisel kasutada toasooja pehmet vett. Substraat võib kastmiskordade vahel läbi kuivada, kuid õitsemise ajal võivad õiepungad sellisel juhul variseda.

3. Täkiline ardiisia (Ardisia crenata)

Igihaljaste läikivate nahkjate lehtede ja värviliste marjadega vastupidav toataim. Levinuim on punaste marjadega sort, kuid leidub ka kollakasvalgete ja roosade marjadega sorte. Tavaliselt taimel poes küljes olevad heleroosad marjad värvuvad aja jooksul punaseks. Ardiisiale meeldib õhuniiskus, mistõttu on hea tema lähedale asetada niiskuskandik või õhuniisutaja. Eelistab valget ja jahedat (14-18°C), kuid saab hakkama ka soojemas. Võimalusel võib taimelambi abil pikendada valgustatud perioodi pikkust. Hoida kaugel küttekehadest ning kaitsta tuuletõmbuse eest. Kastmiskordade vahel võib substraat peaaegu kuivada. Talvel tuleks teda vaid kergelt niiskeks kasta, kevad-suvisel kasvuhooajal kasta rohkem. Õitseb taas sügisel, viljumiseks vajab jahedat temperatuuri. Tagasilõikus teostada kevadel. Suvel võib kasvatada rõdul või aias.

4. Ratsuritäht (Hippeastrum)

Ratsuritähe sorte on valgest punaseni, sinna hulka kuuluvad igasugused kirjud ja täidisõielised. Tavaliselt õitseb 3-4 nädalat (mida soojem, seda lühemalt). Juba mitmendat aastat õitsev ratsuritäht avab õiepungad enamasti veebruaris-märtsis, kauplusest õiepungaga ostetud taim aga nüüd ja kohe. Kasvab hästi valges ja toasoojas. Kastmiste vahel võiks substraat läbi kuivada, sest niiskus säilib sibulas ja jämedates juurtes. Ülekastmisel on oht juuremädanikule. Pärast õitsemist soovitatav ümber istutada.

5. Alpikann (Cyclamen)

Tavapärane talvine taim, mida võib sügisel ja soojemate talvedega ka õues taimeseadetes kasutada. Kasvukohaks valida võimalikult valge koht, tavaliselt aknalaud. Eelistab jahedamat, 13-18°C, soojas õitseb kiiremini ning lehed kolletuvad rohkem. Hoida eemal küttekehadest ning kaitsta tuuletõmbuse eest. Substraat võiks kastmiste vahel peaaegu läbi kuivada, ülekastmisel on oht, et lihakad lehevarred ja mugul lähevad mädanema. Soovitatav kasutada altkastmismeetodit, valades alustassile või ümbrispotti ca 10min vesi. Ülejääk ära valada. Õitsemise ajal on kasulik vanad õied ning kollased lehed järsu liigutusega mugula küljest eemaldada.

6. Asalea (Rhododendron simsii)

Asalead armastavad valget ja jahedat kasvukohta. Ideaalne temperatuur 10-16°C. Soojas kuivavad õienupud ja langevad lehed. Samuti kahjustavad õienuppe tuuletõmbus ja järsk temperatuuri muutus (hoida eemal küttekehadest). Substraat ei tohiks kastmiste vahel läbi kuivada, samas ei tohi ta olla ka ligumärg. Võib kasta alt-kastmismeetodil, valades ära üleliigne seisev vesi.  Kastmiseks kasuta pehmet, lubjavaba vett. Õhuniiskuse tõstmiseks on hea kasutada niiskuskandikut. Suvel võib kasvada väljas. Ümberistutamisel kasutada hapulembeste taimede substraati.

7. Hüatsint (Hyacinthus)

Ajatatud hüatsint on atraktiivne ja lõhnab meeldivalt. Jahedamas kestavad õied kauem, soojemas toas läheb pungades ostetud taim kiiremini õitsema. Ei vaja väga tihti kastmist, vesi talletub sibulas. Kasvukoht valida võimalikult valge, pimedamas venib õievars välja ja jääb nõrgaks. Pärast õitsemist ja kui lehed on kolletunud, võib eemaldada mullast ja kergelt kuivatada. Kevadel maa sulades saab peenrasse istutada. Uuesti õitsema minemine võib mõned aastad aega võtta.

8. Selaginell (Selaginella)

Selaginellid on põnevad igihaljad sõnajalgtaimed. Nad vajavad kõrget suhtelist õhuniiskust ning hajusvalgust. Teda on lihtne kasvatada niiskuskandiku peal taimelambi all. Eriti hästi sobib selaginell näiteks terraariumis või floraariumis kasvatamiseks. Eelistab jahedamaid, alla 18°C temperatuure; talvel isegi 10°C ringis. Soojemas toas tuleb valgustingimusi ja kastmisvajadust eriti tähelepanelikult jälgida. Kastmisel kasutada pehmet toasooja vett. Substraat ei tohiks kastmiskordade vahel läbi kuivada, ja teda ei tohiks kasta ligumärjaks. Martensi selaginell (S. martensii) on kuni 30cm kõrgune meenutades veidi miniatuurset puud. Tema pitsiliste lehtedega varred on algul püstised, hiljem kui õhujuured jõuavad mullani ning juurduvad, siis võivad varred lamanduda.

9. Araukaaria (Araucaria)

Võrdlemisi hõredalt paiknevate okstega okaspuu. Armastab valgust ja eelistab jahedamat, alla 20°C temperatuuri. Toasoojas kipuvad okkad pruunistuma ja taim venib välja, abi on taimevalguslambi kasutamisest ja õhuniiskuse tõstmisest taime ümber. Substraat ei tohiks kastmiste vahel läbi kuivada ning kastmise ajal võib okkaid piserdada. Suvel võib õues kasvada.

10. Hooaja okaspuud potis

Küpressid ja ebaküpressid, erinevad kuused ja nulud, kadakad. Hooajaokaspuid kasutatakse sügis-talvel peamiselt terrasside, rõdude ja õue kaunistamiseks. Väiksemaid puid kasvatatakse ka toas, ning mõnikord soovitakse lõigatud jõulupuu asemele potis jõulupuud. Tihti on suuremate puude puhul tegemist avamaal kasvanud puudega, mis on enne Eestisse transportimist välja kaevatud ja potti pandud. Sellisel juhul on kastmine väga oluline, sest lõigatud juurtega puul puuduvad vett imavad narmasjuured ja ta käitub sarnaselt lõikelillele.

Jahedamas ja valges (alla 18°C) ruumis või õues kestavad okaspuud kauem. Soojemas vajavad võimalikult palju valgust ning õhuniiskust. Abi on niiskuskandikust, õhuniisutajast ja kastmise ajal piserdamisest. Ühepoolse valguse puhul on kasulik taime aeg-ajalt pöörata. Kui õues on alla 5 kraadi on soovitav puu enne tuppa toomist võimalusel mõni aeg toatemperatuurist jahedamas ruumis hoida, liiga järsk temperatuurivahetus võib okkad pudenema panna. Seda eriti kuuskede puhul. Nulgude ja teiste okaspuude okkad püsivad tugevamalt puul. Väikesed okaspuud on soovitatav miinustemperatuuride juures paberisse pakkida. Õuest ostetud puu, mille muld on külmunud, tuleks enne tuppa toomist jahedas üles soojendada.

küpressid

kadakad ja männid

kuused

nulud

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega