fbpx

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Logi sisse

Logi sisse

Logi sisse

Pole kontot? Loo siit

Kallis püsiklient! Astu meie e-aeda!

Meie aias uudistades saad nautida personaalset ja mugavat ostukogemust ning juurdepääsu eripakkumistele ja -soodustustele. Sisselogimisel avaneb värav meie mitmekülgsesse aeda, kus kõik tavahinnaga tooted on püsiklientidele 5% soodsamad.

E-aias hoolitseme selle eest, et siin end alati koduselt tunneksid. Püsikliendiks registreerudes saad lisaks igakuistele personaalsetele pakkumistele vormistada oste kiiremini, jälgida oma tehtud tellimusi ning muuta mugavalt enda andmeid.

Liitu meiega ning saa osa Gardest keskuse e-aia parimatest pakkumistest!

Loo konto

Loo konto

Loo konto

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Rohkem infot sinu kohta

Blogi info

Blogi peamine osa

Viimane aed nartsisside istutamiseks!

Sügisel on igati õige aeg istutada kevadel õitsevad lillesibulad. Neist kõige varem tuleks maha panna nartsissisibulad. Nartsissi juured alustavad kasvamist kui mullatemperatuur on alla 15°C ning kasvavad seni, kuni muld jaheneb 5-6°C. Seega sooja ja pika sügise korral saab neid istutada veel ka oktoobrikuus.

Jahedamate ilmadega istutades on kasulik istutada nartsissid tavapärasest 3-kordsest sibula suurusest veidi sügavamale ning ilmade jahenedes võib katta kerge lehekõdu, põhu või turba-liivaseguga.

Hiljaks jäänud istutuse järel külmunud maa katmine 5-10cm paksuselt on eriti oluline lumevaesel talvel, samas paksu lumekatte all võib talvekate mõjuda kasvu pärssivalt. Seega katmisvajadus sõltub kasvukoha tingimustest. Raskemate ja liigniiskete savimuldade korral on kasulik lillesibulate alla istutusauku segada kruusa või jämedat liiva või istutada lilled tõstetud peenrasse.

Uuemaid ja uhkemaid nartsissisorte soovitatakse umbes iga 3-4 aasta järel ümber istutada, sest puhmiku tiheduse tõttu jäävad sibulad väikeseks ning õied ei pruugi enam sordile iseloomuliku välimusega olla. Augustis-septembris üles kaevatud nartsissisibulad ei vaja üldiselt kuivatamist ning need võib kohe uuesti maha istutada.

Krookused istutatakse samuti alles siis kui mullatemperatuur on langenud alla 15°C. Sõltuvalt ilmast võib neid mõnikord istutada isegi novembris. Istutussügavus 5cm, vahekaugus 5cm.

Püvilillede optimaalne istutamisaeg on kui ööpäeva keskmine temperatuur on 4-10°C. Suurema sibulaga harilik ja kollane püvilill istutatakse kõige sügavamale, 20-30cm või isegi kuni 40cm, taimede vahekauguseks u 30cm. Kasvukohaks valida päikesepaisteline ja parasniiske, hea drenaažiga viljakas muld. Istutusauku võiks kaevata hästi lagunenud kompostmulda või sügisväetist. Soovituslik on panna sibula alla jämeda liiva või peenikese kruusa kiht, mis aitab kaitsta liigniiskusest tekkiva mädaniku eest.

Ka lumikellukesed istutatakse 4-10°C õhutemperatuuride juures. Keskmiselt 8-10cm sügavusele ja vahekaugusega 5-10cm. Kasvukohaks sobib nii päikeseline kui varjuline, kusjuures mida päikeselisem, seda varajasem on õitsemine. Mullaviljakuse ja lõimise suhtes leplik, ainult väga tiheda savimulla puhul võiks sisse segada aiamulda, komposti, kruusa, jämedat liiva jm.

Puškiinia ja silla võib istutada septembrist kuni külmade saabumiseni. Kasvukoht valida päikeseline kuni poolvarjuline, vett hästi läbilaskev ja parajalt huumusrikas. Üldiselt ei ole neid vaja iga-aastaselt väetada, sest on vähenõudlikud ning eelistavad keskmist mullaviljakust.

Preeriaküünlad õitsevad maist juuli alguseni, nartsisside ja tulpide järel. Õisikud koosnevad suurtest tähekujulistest õitest, mis 4-6 nädala jooksul järk-järgult avanevad. Nad on külmakindlad ja vähenõudlikud taimed. Sobib nii päikese kätte kui poolvarju, tavalisse parasniiskesse peenrasse, aga ka veidi niiskemasse paika, kus teisi sibullilli kasvatada ei saa. Ühel kohal kasvab aastaid, ümberistutuse vajadus tekib kui puhmiku tiheduse tõttu õitsemine kehvemaks muutub. Istutussügavus 10-15cm, vahekaugus 20cm, soovituslik vähemalt lehemultšiga katta.

Kobarhüatsint istutatakse septembrist külmadeni. Väikesed sibulad istutatakse 8-10cm sügavusele vahekaugusega 5-10cm. Eelistab päikesepaistelist või osaliselt varjulist kasvupaika ning parasniisket kuni kergelt niisket pinnast. Eriti efektne on kobarhüatsintide istutamine rühmiti, suurema värvilaiguna.

Kirgaslilled istutatakse augustist oktoobrini umbes 6-8cm sügavusele, vahekaugusega samuti 6-8cm. Kasvavad hästi nii päikese käes kui poolvarjus ning on kasvutingimuste suhtes vähenõudlikud. Ei talu ainult seisvat vett ning tugevat liigniiskust. Eriti hästi sobivad kirgaslilled istutamiseks rühmadena kiviktaimlapeenrasse ning muru sisse.

Nii võrkiirised kui hollandi iirised juurduvad paremini jahedas mullas. Neid võib istutada nii varakevadel kui sügisel. Hästi sobib parasniiske ja hea veeläbilaskvusega päikeseline kuni poolvarjuline kasvukoht.

Võrkiirised istutatakse 8-10cm sügavusele ja 5-10cm vahega. Teda soovitatakse jagada umbes iga 3-4 aasta järel, et sibulad liiga tihedalt ei kasvaks. Õitseb lumikellukeste ja krookustega samaaegselt.

Hollandi iiris istutatakse 8-10cm sügavusele ja 4-10cm vahega. Ta on veidi külmaõrn ning vajab talvekatet. Alternatiivselt istutatakse hollandi iirised varakevadel ning sügisel  kaevatakse sibulad üles ja säilitatakse jahedas ning kuivas. Õitseb juuni lõpus ja juulis.

Hüatsindid, laugud ja tulbid alustavadki juurdumist alles siis, kui mulla temperatuur on langenud alla 10°C.

Hüatsindid istutatakse septembri lõpust oktoobri-novembri alguseni. Varasema istutamise korral võivad sibulad sügisvihmadega vettida ja mädanema minna. Sibulad istutatakse sõltuvalt suuruses 10-20cm sügavusele, vahekaugusega vähemalt 5-8cm. Nad juurduvad umbes 3 nädalat. Lumeta talvel võib peale kuhjata lehekõdu või kuuseoksi. Eriti hilisema istutuse korral.

Hüatsinte istutatakse tavaliselt 3-4 sibula kaupa gruppides püsikupeenrasse või põõsaste alla. Või istutatakse näiteks peenraserva reana. Hästi sobivad sinised ja lillad hüatsindid kokku kollast värvi nartsissidega.

Hüatsindisibulaid võib ka toas vaasis või lillepotis ajatada. Istutusjärgselt hoida võimalikult jahedas, 9-13°C juures vähemalt 3 nädalat.

Dekoratiivsete laukude istutamist alustatakse septembris-oktoobris. Nad istutatakse sõltuvalt sibula suurusest sibula 3-kordsele sügavusele. Väga suure sibula korral võib olla vajadus kaevata isegi 30cm auk. Vahekauguseks võiks suuremakasvulistel sortidel jätta vähemalt 20cm, väiksemakasvulisi võib tihedamalt istutada.

Hea kasvukoht on vett hästi läbi laskev, kahtluse korral on istutusaugu põhja ja mulla sisse soovituslik segada kruusa või jämedat liiva. Samuti on hea istutusaugu põhja panna komposti või sügisväetist. Kui laugud enam hästi ei õitse, on hea nad pärast lehtede kuivamist üles kaevata ja jahedamate ilmadega uuesti istutada.

Tulpe ei olegi soovitav enne istutada kui mullatemperatuur on langenud alla 10°C. Tema juured kasvavad aktiivselt ka veel 0°C juures. Seega pika ja sooja sügise korral saab tulbisibulaid istutada julgelt veel isegi detsembris. Kui oled tulbisibulate istutamisega hiljaks jäänud ja maa juba külmunud, siis hoia sibulad võimalikult jahedas ning oota esimest sula ilma, mis lubab maad kaevata ja pista sibul mulda.

Sügisaed on käes ehk peatse kohtumiseni Gardest keskuses!

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega