Blogi info

Blogi peamine osa

Aiandustrendid 2022

Igal aastal tahaks aias proovida ja katsetada midagi põnevat, aga samaaegselt peaks see ka ikka silmailu pakkuma. Mis on sellel aastal aias eriti trendikas, mida proovida?

Romantiline roosa

Pastelsed õietoonid, eeskätt roosa, mis sobivad nii peenrasse kui lõikelillena. Näiteks annavad roosale toonile põneva kontrasti juurde valgeid või punaseid toonid.

Konteineraiandus

Üha enam on mõeldud sellele, kuidas oleks võimalik lilleilu ka siis nautida, kui alati ei ole taimede jaoks palju ruumi võtta. Nutikas lahendus selleks on konteineraiandus ning selleks on aretatud just palju uusi madalakasvulisi lillesorte. Näiteks liiliad, daaliad, mis tavapäraselt on suure puhmikuna, aga nüüd on ka neid sorte olemas, mis sobivad ideaalselt näiteks rõdukastidesse.

Kasuritesõbralikud taimed

Selleks, et looduslik mitmekesisus säiliks, otsivad aednikudki üha enam võimalusi eluslooduse toetamiseks. Nii näiteks istutatakse aedadesse taimi, mis õietolmu ja nektariga meelitavad ligi nii liblikaid kui mesilasi. Lindudele mõeldes aga istutatakse aedadesse seemneid ja vilju kandvaid taimi ning paigutatakse joogianumaid. Teadlikkus kasulike putukate kohta on järjest enam levinud. Kasulikeks putukateks nimetatakse nii tolmeldajaid (mesilased, kimalased, liblikad jt) kui ka kahjurputukate hävitajaid. Külvates taimi, mis meelitavad aeda tolmeldajaid ning muid kasureid, aitame kaasa loodusliku mitmekesisuse rikastamisele. Lisaks on hea variant kasvatada ka püünistaimi, näiteks tillipõõsas roosipeenras, mis aitab lehetäisid eemale hoida roositaimedelt. Kasureid meelitab aeda ka lillemuru.

Putukate hotellid

Kasurite elu aias teeb meeldivamaks ka nn putukahotellide paigutamine. Seal on head tingimused pesa tegemiseks, munemiseks, elamiseks ja talvitamiseks. Putukahotellid võiksid muuhulgas sobida näiteks lepatriinudele, sirelastele, kiilassilmadele ja erakmesilastele. Putukahotell võib koosneda paljudest erinevatest looduslikest materjalidest: puit, käbid, oksad, sammal, kivid, telliskivid, hein. Mida rohkem erinevaid “tube”, seda rohkem erinevaid putukaid seal pesitsuspaiga leiavad. Soovituslik on putukahotell paigutada puude või põõsaste lähedusse varjulisse kohta maapinnast kõrgemale.

Toidu kasvatamine

Üha enam pööratakse tähelepanu sellele, kuskohast tulevad meie lauale toiduained ja kui kvaliteetsed need on. Kõige kindlam viis puhta toidu saamiseks on seda ise kasvatada. Alati ei olegi selleks vaja suurt aiamaad – edukalt saab taimi kasvatada ka köögiaknal või rõduamplis. Kui on aga rohkem aiaruumi, siis tasub kindlasti sinna istutada nii viljapuid, marjapõõsaid, aed- ja köögivilju kui ka maitsetaimi.

Aed ei oota ehk tule leia kõik vajalik algavaks kevadeks ühest kohast – Baltimaade suurimast aianduskeskusest Gardest!

 

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega

Helista tasuta infoliinile