Blogi info

Blogi peamine osa

Efektsed pilgupüüdjad aias – hortensiad

Aedhortensia ‘Pinky Winky’ sügisehteis

Aedhortensia (Hydrangea paniculata) on püramiidikujuliste õisikutega enamasti u 1,5-2,5m kõrgune püstise kasvuga heitlehine põõsas. Õitseb juulis-augustis samal aastal kasvanud võrsete tippudes. Õied on algul rohelised, siis valged ning sügisel roosad kuni punased. Kasvab hästi nii täispäikeses kuni poolvarjus, mullastiku suhtes on leplik eelistades happelisemat kuni neutraalset või kergelt aluselist parasniisket ja huumusrikast mulda, tugevalt aluselises mullas tuleks lisada naturaalset turvast või hapestajat. Aedhortensiat saab kasvatada põõsana ja kujundada tüvivormina. Ta sobib vaasi lõikelillena ja kuivatatud kompositsioonidesse. Kujunduslõikust tuleks teostada kevadel enne pungade puhkemist eemaldades vanad, kuivanud ja murdunud oksad ning lõigates punga kohalt maha umbes ühe kolmandiku oksa pikkusest. Soovitatav on eemaldada ka kõige peenemad ja väiksemad oksad.

Meie klientide lemmiksordid on: ’Limelight’, ’Pinky Winky’, ’Big Ben’, ’Wim’s Red’, ’Cotton Cream’, ’Little Lime’

Puishortensia ‘Annabelle’

Puishortensia (Hydrangea arborescens) on lapikute õisikutega umbes 1,5-2m kõrgune laiuv heitlehine põõsas. Õitseb juuni lõpus-augustis, sama aasta kasvu tippudes, tüüp-sordil ’Annabelle’ on alguses rohekad ja hiljem valged kuni kriitvalged õied, talle on lisaks aretatud ka erinevat tooni roosade õitega sorte. Kasvutingimused on sarnased aedhortensiale: päike kuni poolvari, viljakas, parasniiske, kergelt happeline kuni neutraalne pinnas. Hilissügisel pärast lehtede langemist või varakevadel enne pungade puhkemist võib üsna tugevalt tagasi lõigata, 1-2 pungapaari peale, eriti kuna karmimatel talvedel võivad tipmised otsad saada külmakahjustusi. Tugevama lõikuse puhul jääb põõsas kompaktsem.

Lemmikuimad sordid on ’Annabelle’, ’Strong Annabelle’, ’Pink Annabelle’, ’Ruby Annabelle’

 

Roniv hortensia

Kolmas Eestis hästi kasvav ja talvituv liik on roniv hortensia (Hydrangea anomala), mis on, nagu nimigi ütleb, heitlehine ronitaim. Meeldivalt lõhnavad õied on kogunenud suurtesse lapikutesse õisikutesse, mis õitsevad juuni lõpus-augustis. Õisikute keskel rohekas-kollased kuni valged väikesed õied ning äärtes suuremad, viljatud lumivalgete kroonlehtedega õied. Kergelt nakkuvad ronijuured kinnituvad tugevalt toele, olgu selleks sõrestik või maja sein. Alguses kasv aeglasem, kuid kui taim suurem, siis kiirem, võib ronida 10-12 m kõrgusele. Ilma toestuseta on ebakorrapäraselt kasvav madal ja laiuv põõsas. Ideaalne kasvuhoht on viljakas, parasniiske, tugeva keskpäevase päikese eest varjatud. Kasvab edukalt ka tugevamas varjus, täispäikese käes kasvatades tuleb jälgida, et oleks tagatud piisav niiskus. Õitsemise järgselt teostatakse ainult hoolduslõikus – eemaldatakse oksad, mis on vigased või kasvavad soovimatus suunas. Sügisel kaunid kuldkollased lehed.

 

Tutvu hortensiate valikuga Gardesti e-poes või tule kohapeale!