Blogi info

Blogi peamine osa

Kevadine lilleilu istuta oma aeda täna!

Kevadel õitsevatest lillesibulatest tuleks kõige varem maha panna nartsissid, sest nad tahavad juurdumiseks veidi soojemat mulda kui teised lillesibulad. Sõltuvalt sügisest on selleks parim aeg augustis-septembris, hiljemalt septembri lõpus-oktoobris. Vastupidi tulpe võib pika sügise puhul panna maha ka veel päris keset detsembrit. Lisaks on sügisel parim aeg istutada krookused, hüatsindid, liiliad, laugud, sillad, kirgaslilled, võrkiirised ja teised kevadised õitsejad.

Sibullilled on efektseimad massistutuse puhul, kas siis värve omavahel kombineerides, või ühest toonist koosnev suurem laik. Lausistutusena (vähemalt 30-50 sibulat ühest sordist) on eriti efektsed madalakasvulised ja madalad tulbisordid. Istutada saab ka vabakujulise umbes 25-30cm laiuse reana. Hästi mõjuvad nii üheliigilised kui mitmeliigilised istutused.

 • Sibullillede lehed koltuvad varsti pärast õitsemist, selle varjamiseks on hea neid istutada püsilillepeenrasse.
 • Nartsissid sobivad ideaalselt kokku päevaliiliatega, sest nende lehed on kasvukujult sarnased. Mais-juunis õitsevad nartsissid, juunist septembrini aga päevaliiliad.
 • Krookused ja tulbid on ideaalsed kaaslased ka roosipeenras. Sealjuures tuleks jälgida, et rooside kattematerjal tuleks sibullillede kasvukohtadelt enne nende tärkamist eemaldada.
 • Lisaks peenrale võib istutada lillesibulaid ka murulapile, viljapuude ja marjapõõsaste alla, lilleaasale.

Mõned soovitused lillesibulate istutamiseks:

 1. Kõige paremini sobib päikeseline ja valgusrikas kasvupaik ning hea drenaažiga toitaineterikas muld.
 2. Istutusala tuleks teha võimalikult umbrohuvabaks.
 3. Istutuse alla võib mullaga segada komposti või sügisväetist. On olemas näiteks ka spetsiaalne võrdlemisi vähe lämmastikku sisaldav sibulillede istutusväetis. Väetise võiks mulda kaevata juba nädal või paar enne istutamise algust. Aga võib külvata augu/vao põhja ka istutamise ajal, sealjuures sibula ja väetise vahele lisatakse kiht mulda ja soovi korral ka liiva.
 4. Savisemas mullas on hea sibula alla lisada kiht liiva, mis aitab hoida ära mulla talvise liigniiskuse tõttu tekkivad külmakahjustused
 5. Üksikute hajali asuvate istutusaukude tegemiseks on praktilised järgmised abivahendid:

 6. Üldine soovitus on istutada sibul tema kolmekordse suuruse sügavusele. Samuti sibulate istutuse vahekaugus valitakse vastavalt sibula suurusele, kuskil 2-3 korda suurem sibula läbimõõdust.
 7. Istutuskorv aitab kaitsta sibulaid näriliste eest ning väldib sortide segunemist peenras ja hõlbustab hilisemat sibulate ümberistutamist. Istutuskorvi põhja pannakse kiht mulda, selle peale sibulad. Need kaetakse mullaga nagu tavalise istutuse puhul. Ning korvi peale on soovitav panna võrk, et närilised ka pealtpoolt sibulatele ligi ei pääseks. Lisaks võib kasutada näiteks suuremasse plastpotti istutamist ning selle maasse kaevamist.
 8. Korvi või poti külge on mugav traadi, nööri või kaablisideme abil kinnitada sordi- ja liiginimega taimesilte.
 9. Külma ja lumevaese talve puhul võib sibulillede kasvukoha katta lehekõdu, turba, kompostmulla kihiga. Külmaõrnemad on nartsissid, hüatsindid ja krookused. Igaksjuhuks võib katta ka hiljaks jäänud istutuse.

Praegu on parim aeg tulla valima lillesibulaid Gardesti, sest kõik lillesibul on -30%!

Tule ostle kohapeal või meie e-poes!

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega

Helista tasuta infoliinile