Blogi info

Blogi peamine osa

Kuidas aidata talvel kaasa lindude toidulaua katmisel?

Rohke lumi ja külmemad ilmad on muutnud kindlasti lindude toidu hankimise keerulisemaks ja seetõttu on võimaluse korral hea anda oma panus lindude toidulaua katmisel pakkudes neile lisatoitu.

Ometi on ka lindude toitumisel mitmeid olulisi punkte, mida tuleks meeles pidada, et lisatoidu pakkumisest ei sünniks rohkem kahju kui kasu. Kui kord on juba alustatud lindude toitmisega talve, siis ei tohiks seda samuti ka järsku ära lõpetada ning kindlasti ei tohiks lisatoiduga ka üle pingutada, et see ei muutuks lindudele ainukeseks toiduallikaks. Jagame olulisemaid punkte Eesti Ornitoloogiaühingu lehelt, millega tuleks arvestada lindudele lisatoidu pakkumisel.

Mida tuleks meeles pidada lindude toitmisel ja  kuidas neile toitu valida? 

Oluline on teada, et üldiselt leiavad linnud endale talvel ise toidu, inimeste poolt antakse ainult lisatoitu. Kuid sellega ei tohi ka üle pingutada. Toidu andmisega võiks alustada kui maapind on kaetud lumega või päevased külmakraadid on kestnud mitu nädalat. Lindudele lisatoidu andmine on soovitatav lõpetada aprillis, kui ilmad hakkavad soojemaks minema.

Kõige levinud lisatoit lindudele on pekk, rasv ja seemned – need meeldivad paljudele linnuliikidele. Samuti saab neid suurema vaevata lindudele kättesaadavale kohale paigutada.

Näiteks leiab Gardestist laia valiku erinevaid linnutoite

Lindudele maitsevad ka kõrvitsa-, õuna-, seedermänni-, rapsiseemned, aga kõige kindlam valik on päevalilleseemned. Samuti meeldib lindudele süüa erinevaid pähkleid, kuid tuleb meeles pidada, et need ei tohi olla maitsestatud või soolatud. Lisaks sobib lindudele lisatoiduna mais, kaerahelbed, hirss, tangud või hoopiski tatar.

Kui lisatoit valitud, siis tuleks välja valida sobiv linnusöögimaja ja toidukoht. Lindude söögimaja võib valmistada ise, aga alati saab valida ka juba valmis söögimaja. Valik on lai ning igaüks leiab kindlasti endale meeldivaima toote:

Mõned haruldasemad taimed meie kaupluses

Toidukoha valimisel tuleks arvestada, et sinna oleks ainult toitjal (mitte koduloomadel) mugav ligi pääseda, sest toitu peab lisama üpris tihti. Väga oluline on sellega arvestada, et kui kord juba on lindude lisatoidu pakkumisega alustatud, siis seda ei tohiks järsku lõpetada.

Mida tuleks  veel talvel linde toites tähele panna?

  • Väga oluline on jälgida, et lindudele ei pakutaks vett sisaldavaid toite, sest vesi külmub ja toit muutub kättesaadamatuks.
  • Lisaks tuleks tähele panna, et lindudele ei pakutaks maitsestatud (eriti soolaseid ja vürtsikaid) toite (sealhulgas näiteks leiba).
  • Kindlasti ei ole linnud ka riknenud toidu sööjad, seega toidujääke ei tohiks lindudele pakkuda.
  • Omalt poolt toome ka veel selle välja, et tuleks vältida ka veelindude toitmist (eriti saiaga).

Lindude toitmine ja lisatoidu pakkumine on väga hea võimalus aidata lindudel talv kergemini üle elada, aga seda tuleb teha mõistlikult, et kasu asemel ei tekiks hoopiski kahju.

 

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega