Blogi info

Blogi peamine osa

Toataimede hooldus talvekuudel

Kuidas hooldada toataimi talvel?

Kõige rohkem mõjutab talvisel kasvuperioodil toataimi valguse puudus. Meie pilviste ja lumesajuste talveilmade korral jätkub valgust vaevu 4-5 tunniks, enamik toataimi vajavad aga 12-14h valgustatud päeva. Seega talvel kannatavad valguse puuduse all ka kõige suurema ja valgema lõunapoolse akna lähedal paiknevad toataimed. Hea võimalus taimede keskkonna parendamiseks on taimelampide kasutamine. Ka juba mõned tunnid lisavalgust hämaruse saabudes mõjub positiivselt, veelgi parem on kui taimeri abil valgustada taimi ca 12h või pikemalt. Taimevalguse olulisusest saad lisa lugeda varasemast blogipostitusest. Abi on ka kui aknast kaugemal olevad taimed liigutada talveperioodiks võimalikult akna lähedale, ning pimedamate akende juurest taimed võimalikult valge, eelistatult lõunapoolse akna juurde.

Kas lehtede puhastamine aitab?

Lehtede regulaarne tolmust puhastamine ning sügisel akende pesemine aitavad samuti taimedel pimeda perioodiga paremini toime tulla. Mida rohkem on puhast ja vaba lehepinda, millele valgus langeb, seda rohkem on taim suuteline fotosünteesima. Pimedamas kasvukohas saavad võrreldes teiste taimedega kõige paremini hakkama havisabad, sulgvõhad, aglaoneemad, monsterad, nõelköied, sõrgköied, roniv filodendron, tups-rohtliilia,  samuti ääris-draakonipuu.

Jälgi toatemperatuuri

Teine taimede eluks vajalik tegur on temperatuur. Talvel on eripäraks, et keskküttega toas on ööpäevaringselt ühtlaselt soe. Ahiküttega ruumis on temperatuuride ööpäevane vaheldumine üldiselt regulaarsem – päeval soojem, öösel jahedam. Samas aknalaual võib olla sõltumata kütteviisist väga palju madalam temperatuur.  Temperatuuril silma peal hoidmiseks on mõistlik soetada termomeeter. Kui aknalaual on alla 15°C, sobib see võrdlemisi kastmisvabalt talvitamiseks enamikele kaktustele ja sukulentidele. Mõnel taimel, nagu alokaasiad, aglaoneemad, diifenbahhiad, tiigerlehikud võib sellisel aknalaual olla liiga jahe. Sellised külmaõrnemad taimed tõsta aknast kaugemale või isoleeri läbi akna tuleva külma eest. Eriti külmaõrnad on jõulutähed ja orhideed, neil ei tohi ümbritseva keskkonna temperatuur langeda allapoole 15°C.

Mida kõrgem on toa temperatuur, seda väiksem on seal suhteline õhuniiskus. Kuiva õhu korral kipuvad paljudel taimedel lehetipud kuivama, eriti pikemate ja peenemate lehtede korral, nagu draakonipuud ja palmid. Õhukuivuse negatiivsete mõjude vähendamiseks on kasulik talvel taimed  ühte kohta kokku koguda. Väiksemate taimede puhul on abi niiskustaldrikust, eriti kui seda kasutada koos klaasist, plastikust või kilest kattega. Pisikestele taimedele ja õhulilledele sobivad ka erinevad riputatavad klaaspallid. Samuti aitab niiskust taime ümber hoida kui asetada ta sügavamasse klaasvaasi. Vähesel määral võib õhuniiskus suurem olla vannitoas või köögis. Ajutiselt niisutab taimelehti ka käsipritsiga piserdamine, kuid talvel pimedas ja soojas ruumis võib lehtedel paiknevatel veepiiskadel hakata kasvama seenhaigus. Kõige efektiivsem õhuniiskuse tõstja on siiski õhuniisutaja.

Liitu Gardesti uudiskirjaga ja ole esimesena kursis kõigi uudiste ja pakkumistega

Helista tasuta infoliinile